Můžeme pracovat s cookies,
ať víme, jak to na našem webu žije?

Lesy ČR vybízejí k výletům po naučných stezkách

Lesy ČR vybízejí k výletům po naučných stezkách

[33275|9dca34a53973438aecf90fbd2a055e23|5|public/tiskove/stezka1_7ca98446df.jpg]

14. 07. 2009
[id:8439|autor:Mgr. Langer Jiří|email:jiri.langer@kraj-lbc.info|telefon:485 226 302|mobil:|aktualizace:]

Příroda je výborné místo k odpočinku od každodenního shonu. A proč si při výletu neodpočinout a ještě se nepoučit? Jako houby po dešti rostou v našem kraji naučné stezky. A nenabízí pouze strohý výklad informací! Hlavním cílem je zaujmout a poznávat prožitkem.

 Velký podíl na tom, že stezek v našem kraji přibývá, mají Lesy České republiky, s.p. Od loňska otevřely 4 a další připravují.

 „Hospodaření v lesích Lužických hor můžete poznávat na Lesnické naučné stezce Sokol. Ta začíná nedaleko Petrovic u Kočičí studánky. Na dvoukilometrové trase pod stejnojmenným vrchem Sokol se můžete dozvědět, jak se lesníci snaží ovlivnit vývoj zdejších lesů ku prospěchu jejich přirozené skladby,“ představila loni otevřenou stezku Eva Kajzarová, která má na libereckém krajském ředitelství Lesů ČR ekovýchovu na starosti.

Další naučná trasa se nachází hned vedle sychrovského zámku. Vyjdete brankou ze zámeckého nádvoří a hned se ocitnete v krásném smíšeném lese. Zde se po síti lesních chodníčků projížděl svou oborou kníže Kamil Rohan. Tato významná osobnost vás bude provázet naučnou stezkou Lesní putování s Kamilem Rohanem. Můžete se zde dozvědět mnoho zajímavého o historii i současnosti místních lesů, ale také o fungování lesního ekosystému.

Lesy ČR nezapomněly ani na východní kout kraje. Oblastí Martinických rybníků mezi Martinicemi v Krkonoších a Jilemnicí vás provede naučná stezka U mlejna. Vedle svěží vůně vlahých lesů, zpěvu ptáků a pestré palety barev nabídne 2 km dlouhá trasa informace o péči, kterou místní lesníci lesu věnují. Stezka, která se nachází pod vrchem Bransko, začíná u roubené stavby Martinického mlýna.

Úplnou novinkou je naučná prožitková stezka Hravé putování ještědským lesem, když smích si odsud nesem. Tu vybudovali žáci Základní školy Křižanská z Liberce - Ostašova za finanční podpory Lesů České republiky a Města Liberec. Trasa zpestřená malůvkami a nejrůznějšími "hejblátky" na hraní ze dřeva seznamuje s životem lesa. Vede ze sedla Na Výpřeži (Tetřeví sedlo pod Ještědem) 3 km stále z kopce do Ostašova - Horní Suché.

„Každého zveme také k návštěvě malého jizerskohorského arboreta. To vzniklo na vrcholu Černé Studnice již v roce 1925. Druhá světová válka a zánik místního Horského spolku však přispěly k úplnému zpustnutí původní botanické zahrady zvané Květena vlasti. Díky úsilí místního revírníka pana Poláka je však toto místo obnovováno. Cílem lesníků je zde vytvořit ucelenou sbírku původních dřevin Jizerských hor,“ připojila další pozvání na výlet Kajzarová.

Mgr. Langer Jiří
jiri.langer@kraj-lbc.cz
Telefon: 485 226 302