Zdá se, že používáte prohlížeč, který nepodporuje dnešní standard pro zobrazování obsahu na webu. To může způsobit, že některé části webu nemusí fungovat správně. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, který současné standardy splňuje.

Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte web Libereckého kraje. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Přeskočit navigaci a přesunout k obsahu Přeskočit obsah stránky a přesunout k patičce

Liberecký hejtman stále musí jednat s policejními řediteli dvou krajů

Mgr. Langer Jiří

  • 22. 11. 2007 00:00
  • Rozvoj

Sdílet článek

[id:5870|autor:Mgr. Langer Jiří|email:jiri.langer@kraj-lbc.info|telefon:485 226 302|mobil:|aktualizace:]

Na dvou židlích musí sedět liberecký hejtman Petr Skokan, když jedná  s představiteli policejních správ zajišťujících bezpečnost v Libereckém kraji, a navíc na každé zvlášť. Znovu se to potvrdilo 20. listopadu, když v Děčíně nejprve absolvoval pracovní setkání s vedením  Policie České republiky Správa Severočeského kraje a ředitelem správy plk. JUDr. Jiřím Vorálkem, a ve středu 28. listopadu se rozjede do Hradce Králové, aby absolvoval obdobné jednání s vedením PČR správy Východočeského kraje a okresních ředitelství PČR, ředitelem správy plk. JUDr. Petrem Přibylem  a s hejtmany krajů Královéhradeckého, Pardubického a  kraje Vysočina.

„Zatímco okresy Liberec, Jablonec nad Nisou a Česká Lípa spadají pod severočeskou správu, okres Semily stále pod Hradec Králové,“ vysvětlil hejtman s tím, že tento stav se mu vůbec nelíbí.

Na jednání v Děčíně Petr Skokan i jeho ústecký kolega Jiří Šulc žádali, aby v regionu zůstali nejen dosavadní policisté pohraniční a cizinecké policie, ale byla doplněna  i neobsazená tabulková místa.

Severočeská správa totiž přišla v roce 1995 o dvě stovky tabulkových míst,“ řekl Petr Skokan.  „Upozornil jsem také na nejasnosti kolem přechodu policistů z cizinecké policie k severočeské policii. Má přejít od pohraniční 293 policistů, ale ve skutečnosti by se mělo jednat o 350 míst,“  zdůraznil.

Tabulková místa byla odebrána se slibem, že v okamžiku, kdy je bude sever Čech potřebovat, budou vráceny.

„Ten čas nastal,“ zdůraznil ředitel Jiří Vorálek s tím, že  vzhledem k situaci v severočeském regionu schází až 500 tabulkových míst.

Ústecký hejtman Jiří Šulc na jednání požadoval více policistů i proto, že se obává sociálních protestů kvůli škrtům v sociální oblasti a opatření v sociálních dávkách.

V severních Čechách nyní působí zhruba 4 300 policistů. Letos odejde kolem 340 policistů. „Dozvěděli jsme se m napříkald, že z našich okresů je dlouhodobě  podstav policistů v Jablonci nad Nisou,“ podotkl hejtman.

Policie přibírá měsíčně kolem 30 nových pracovníků a v roce 2008 bude mít asi o 300 více policistů než dnes. Zhruba stovka policistů půjde k dopravní policii, zbylí k pořádkové. Problém je v tom, že noví policisté musejí absolvovat dvouletou policejní školu, a teprve potom přijdou na obvodní oddělení.

Již tradičně se diskutovalo i o  otázkách zřízení krajských policejních ředitelství. V návrhu zákona, který je v připomínkovém řízení, jsou navrženy dvě varianty uspořádání: 14 krajských ředitelství respektujících rozdělení ČR na kraje,  nebo varianta tzv. 8 oblastních ředitelství, vlastně  v současné podobě.

„Policie České republiky by ve své nově připravované organizační struktuře měla respektovat kraje. Novela zákona by měla být v souladu s Ústavou ČR, která hovoří pouze o krajích, ale nezná pojem „oblasti“. Je třeba jasně vyčíslit náklady, které by tato transformace Policie ČR vyvolal., Přínosem by ale bylo určitě zlepšení efektivity a pružnější řízení policejních složek, stejně jako lepší spolupráce se samosprávami i veřejností,“  řekl Petr Skokan.

Snaha Libereckého kraje o zrovnoprávnění s kraji, které mají své krajské instituce, pokračuje už v úterý 27. listopadu, kdy bude na  23. schůzi Poslanecké sněmovny v prvním čtení předložen na pořad jednání bod 37 - Návrh Zastupitelstva Libereckého  kraje  na vydání  zákona,  kterým  se mění zákon č. 6/2002 Sb., o soudech, soudcích, přísedících a státní správě soudů a o změně některých dalších zákonů (zákon o soudech a soudcích), věznění pozdějších předpisů, a kterým se provádějí některá opatření v soudnictví (sněmovní tisk 297).

„Tento návrh předkládáme již podruhé, v minulém období nebyl ve sněmovně projednáván,“ připomněl Petr Skokan.



           

Sdílet článek

Zpět
Přeskočit patičku a přesunout na konec stránky Zpět na začátek stránky