Liberecký hejtman stále musí jednat s policejními řediteli dvou krajů

[21917|9dca34a53973438aecf90fbd2a055e23|5|public/vnejsi_vztahy/policie_af2564f5d8.jpg]

22. 11. 2007
[id:5870|autor:Mgr. Langer Jiří|email:jiri.langer@kraj-lbc.info|telefon:485 226 302|mobil:|aktualizace:]

Na dvou židlích musí sedět liberecký hejtman Petr Skokan, když jedná  s představiteli policejních správ zajišťujících bezpečnost v Libereckém kraji, a navíc na každé zvlášť. Znovu se to potvrdilo 20. listopadu, když v Děčíně nejprve absolvoval pracovní setkání s vedením  Policie České republiky Správa Severočeského kraje a ředitelem správy plk. JUDr. Jiřím Vorálkem, a ve středu 28. listopadu se rozjede do Hradce Králové, aby absolvoval obdobné jednání s vedením PČR správy Východočeského kraje a okresních ředitelství PČR, ředitelem správy plk. JUDr. Petrem Přibylem  a s hejtmany krajů Královéhradeckého, Pardubického a  kraje Vysočina.

„Zatímco okresy Liberec, Jablonec nad Nisou a Česká Lípa spadají pod severočeskou správu, okres Semily stále pod Hradec Králové,“ vysvětlil hejtman s tím, že tento stav se mu vůbec nelíbí.

Na jednání v Děčíně Petr Skokan i jeho ústecký kolega Jiří Šulc žádali, aby v regionu zůstali nejen dosavadní policisté pohraniční a cizinecké policie, ale byla doplněna  i neobsazená tabulková místa.

Severočeská správa totiž přišla v roce 1995 o dvě stovky tabulkových míst,“ řekl Petr Skokan.  „Upozornil jsem také na nejasnosti kolem přechodu policistů z cizinecké policie k severočeské policii. Má přejít od pohraniční 293 policistů, ale ve skutečnosti by se mělo jednat o 350 míst,“  zdůraznil.

Tabulková místa byla odebrána se slibem, že v okamžiku, kdy je bude sever Čech potřebovat, budou vráceny.

„Ten čas nastal,“ zdůraznil ředitel Jiří Vorálek s tím, že  vzhledem k situaci v severočeském regionu schází až 500 tabulkových míst.

Ústecký hejtman Jiří Šulc na jednání požadoval více policistů i proto, že se obává sociálních protestů kvůli škrtům v sociální oblasti a opatření v sociálních dávkách.

V severních Čechách nyní působí zhruba 4 300 policistů. Letos odejde kolem 340 policistů. „Dozvěděli jsme se m napříkald, že z našich okresů je dlouhodobě  podstav policistů v Jablonci nad Nisou,“ podotkl hejtman.

Policie přibírá měsíčně kolem 30 nových pracovníků a v roce 2008 bude mít asi o 300 více policistů než dnes. Zhruba stovka policistů půjde k dopravní policii, zbylí k pořádkové. Problém je v tom, že noví policisté musejí absolvovat dvouletou policejní školu, a teprve potom přijdou na obvodní oddělení.

Již tradičně se diskutovalo i o  otázkách zřízení krajských policejních ředitelství. V návrhu zákona, který je v připomínkovém řízení, jsou navrženy dvě varianty uspořádání: 14 krajských ředitelství respektujících rozdělení ČR na kraje,  nebo varianta tzv. 8 oblastních ředitelství, vlastně  v současné podobě.

„Policie České republiky by ve své nově připravované organizační struktuře měla respektovat kraje. Novela zákona by měla být v souladu s Ústavou ČR, která hovoří pouze o krajích, ale nezná pojem „oblasti“. Je třeba jasně vyčíslit náklady, které by tato transformace Policie ČR vyvolal., Přínosem by ale bylo určitě zlepšení efektivity a pružnější řízení policejních složek, stejně jako lepší spolupráce se samosprávami i veřejností,“  řekl Petr Skokan.

Snaha Libereckého kraje o zrovnoprávnění s kraji, které mají své krajské instituce, pokračuje už v úterý 27. listopadu, kdy bude na  23. schůzi Poslanecké sněmovny v prvním čtení předložen na pořad jednání bod 37 - Návrh Zastupitelstva Libereckého  kraje  na vydání  zákona,  kterým  se mění zákon č. 6/2002 Sb., o soudech, soudcích, přísedících a státní správě soudů a o změně některých dalších zákonů (zákon o soudech a soudcích), věznění pozdějších předpisů, a kterým se provádějí některá opatření v soudnictví (sněmovní tisk 297).

„Tento návrh předkládáme již podruhé, v minulém období nebyl ve sněmovně projednáván,“ připomněl Petr Skokan.