Liberecký kraj podporuje jedinečné studijní obory

Lenka Klimentová

odborný zaměstnanec

• 03. 05. 2018 00:00
  • Magazín
  • Školství

Kraj pamatuje v rozpočtu i na rozvoj unikátních oborů, které nabízí pouze nestátní sféra. Ředitelé soukromých škol Libereckého kraje ve čtvrtek 26. dubna společně projednávali novinky ve školství. Na Střední škole gastronomie a služeb v Liberci diskutovali nad aktuálními problémy k řešení. Shodli se, že nejpalčivějším tématem je navyšování kapacit či zakládání nových oborů.

Soukromých mateřských, základních a středních škol je v Libereckém kraji celkem 28. Z toho dvacet škol sídlí v Liberci, pět v České Lípě, jedna v Jablonci nad Nisou a dvě v Novém Boru.

„Jedním z témat, které jsem na setkání přednesl, je plánovaná tvorba dlouhodobého záměru na období 2020–2024. V rámci příprav záměru vytvoří kraj pracovní skupiny, které budou dokument vytvářet. Považuji soukromé školy za součást vzdělávacího systému Libereckého kraje, a proto jsem ředitele vyzval, aby prostřednictvím svého sdružení do pracovních skupin nominovali zástupce,“ uvedl Petr Tulpa, náměstek hejtmana pro resort školství, mládeže, tělovýchovy, sportu a zaměstnanosti.

Stejně jako státní školy, řeší ředitelé těch soukromých otázky financování, podpory státu, úspěšnosti studentů, zavádění inkluze či velmi aktuální problematiku GDPR. Na setkání ředitelé porovnávali také postavení neveřejných a nestátních škol ve vzdělávacím systému Libereckého kraje. Zazněly aktuální otázky z resortu školství Libereckého kraje včetně údajů o financování soukromých škol v roce 2018 a výhled do dalších let. Sledovaným tématem je i „rozevírání nůžek“ mezi tarifními platy učitelů v soukromých a státních školách.

Hojně diskutovaná je již dlouhodobě problematika otevírání nových oborů a s tím úzce související řešení kapacit základních či středních škol v jednotlivých oblastech kraje. Liberecký kraj je povinen dodržovat vyváženost dle Dlouhodobého záměru, ve kterém se nepočítá s demografickým progresem. V praxi to znamená, že pokud existuje volná kapacita na základních či středních školách v určité oblasti, nemůže kraj v této oblasti otevření nového oboru, a tím navýšení kapacit, povolit. „Kraj tedy podporuje pouze jedinečné obory, které nejsou na našich školách otevřeny,“ zdůraznil Petr Tulpa.

Soukromé školy zastřešuje Sdružení soukromých škol Čech, Moravy a Slezska.