Zdá se, že používáte prohlížeč, který nepodporuje dnešní standard pro zobrazování obsahu na webu. To může způsobit, že některé části webu nemusí fungovat správně. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, který současné standardy splňuje.

Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte web Libereckého kraje. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Přeskočit navigaci a přesunout k obsahu Přeskočit obsah stránky a přesunout k patičce

Liberecký kraj pomáhá lidem se sluchovým postižením. Díky Tiché lince

Mgr. Filip Trdla

tiskový mluvčí kraje a krajského úřadu

  • 28. 08. 2023 13:19
  • Sociální

Sdílet článek

Usnadnění komunikace s hendikepovanými lidmi je jednou z priorit Libereckého kraje. Již několikátým rokem mohou návštěvníci s hendikepem při návštěvě sídla Krajského úřadu využít díky spolupráci s obecně prospěšnou společností Tichý svět tlumočnickou službu Tichá linka.

„Považujeme za samozřejmé a v současné době již standardní, že si u nás lidé, kteří mají poruchu sluchu, mohou snadno vyřídit své záležitosti. Právě Tichá linka, jež své služby neustále rozšiřuje do veřejných budov a úřadů po celé republice, představuje v tomto ohledu významnou pomoc,“ uvedl náměstek hejtmana pro sociální resort Petr Tulpa.

Tichá linka je sociální služba tlumočení znakového jazyka a přepisu mluvené řeči do textu online. Je určena lidem se sluchovým nebo kombinovaným postižením a umožňuje jim komunikovat se slyšícími lidmi bez bariér. Klient při použití zvolí vhodnou službu. Pokud komunikuje ve znakovém jazyce, vybere si online tlumočení a spojí se s tlumočníkem prostřednictvím videohovoru. Pokud komunikuje v českém jazyce, zvolí službu přepisu a spojí se s přepisovatelem skrze textové okno. Tlumočník či přepisovatel potom zprostředkuje telefonickou nebo osobní komunikaci či upraví nebo přeloží text.

Tablet, přes který se může s tlumočníkem či přepisovatelem hendikepovaný návštěvník úřadu zkontaktovat, je k dispozici na recepci krajského úřadu. Potřebné spojení obstarají dámy, které na recepci pracují.

Online tlumočení a přepis jsou provozovány neziskovou organizací Tichý svět od roku 2008. Tichá linka je kromě Krajského úřadu Libereckého kraje také dostupná na dalších zhruba třech stech bezbariérových místech po celé České republice.

V roce 2022 se přes Tichou linku v rámci České republiky uskutečnilo téměř čtyřicet tisíc spojení. Služba a potřebná podpora je zdarma a nonstop. Online tlumočnická služba získala mimo jiné nominaci na cenu Mosty vyhlašovanou každý rok Národní radou pro zdravotně postižené České republiky. Tato cena je určena pro projekty, které dlouhodobě, cíleně a systémově podporují osoby se zdravotním postižením.

Tichá linka se v roce v roce 2019 dočkala dynamického vývoje a na konci roku byla vydána v úplně nové podobě. Nejenže jinak vypadá, ale nabízí uživatelům mnohem přívětivější prostředí. Pří jejím vývoji odborní pracovníci využili právě jejich podnětů a připomínek.

Služeb této speciální linky, která umožňuje mimo jiné i komunikaci s lékaři či policisty, mohou využít hendikepovaní i sami ze svého telefonu či počítače. „Od 7 do 22 hodin funguje v běžném pracovním módu a po zbytek dne jako linka tísňového volání. Pokud by se klient ocitl v ohrožení života, může kliknout přímo na červené SOS tlačítko a přivolat si pomoc jeho prostřednictvím,“ dodala Olga Blahovcová, vedoucí oblasti sociálních služeb obecně prospěšné společnosti Tichý svět.

V Liberci je krajská pobočka společnosti Tichý svět na adrese Felberova 604 a v případě potřeby řešit problematiku související kromě Tiché linky – tlumočnické služby také ve službách sociální rehabilitace a odborného sociálního poradenství.

Pro dotazy a případně také pro spolupráci v uvedených oblastech lze využít uvedené kontakty na Alenu Janouškovou, vedoucí konzultantku pro Liberecký kraj: e-mail: alena.janouskova@tichysvet.cz, mobil: +420 720 991 977.

Aktuálně z Tichého světa:

Již 1. září se mohou zájemci těšit na začátek dalšího ročníku Deafemberu, tentokrát na téma ZNAKOVÝ JAZYK.

DEAFEMBER startuje opět v září. Osvětová kampaň zaměřená na osoby se sluchovým postižením bude letos ve znamení českého znakového jazyka.

Září je významným měsícem v dějinách a kultuře neslyšících, v jeho rámci se 23. září každoročně slaví Mezinárodní den znakového jazyka a také se v tomto měsíci již od padesátých let po celém světě slaví Mezinárodní týden neslyšících. Proto si organizace Tichý svět, která poskytuje osobám se sluchovým postižením všestrannou podporu v podobě sociálních služeb, vybrala v roce 2020 tento měsíc k pořádání osvětové akce Deafember. Ta má za cíl přiblížit veřejnosti život a svět lidí s tímto hendikepem.

Více informací zde: https://www.tschp.cz/aktuality/deafember-se-blizi

Sdílet článek

Zpět
Přeskočit patičku a přesunout na konec stránky Zpět na začátek stránky