Zdá se, že používáte prohlížeč, který nepodporuje dnešní standard pro zobrazování obsahu na webu. To může způsobit, že některé části webu nemusí fungovat správně. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, který současné standardy splňuje.

Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte web Libereckého kraje. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Přeskočit navigaci a přesunout k obsahu Přeskočit obsah stránky a přesunout k patičce

Liberecký kraj pomáhá opravit památky, finančně podpořil i obnovou sklářského hřbitova v Kamenickém Šenově

Mgr. Filip Trdla

tiskový mluvčí kraje a krajského úřadu

  • 11. 04. 2019 00:00

Sdílet článek

Na Starém hřbitově v Kamenickém Šenově se dochovaly náhrobky významných sklářských rodů. Od roku 2005 se o tento opuštěný farní hřbitov starají členové spolku SONOW. Kromě praktické údržby se každoročně věnují restaurování náhrobků a hřbitovní zdi. Celkové roční náklady na restaurování přesahují 300 tisíc korun. Liberecký kraj přispěl na obnovu náhrobků v roce 2017 částkou 80 tisíc korun, v roce 2018 bezmála 100 tisíci korun a pro rok 2019 schválilo zastupitelstvo Libereckého kraje na obnovu přesnou částku 100 tisíc korun.

Bohatá sochařská výzdoba hřbitova a její vysoká úroveň svědčí o vytříbeném vkusu a zámožnosti zadavatelů. Na náhrobcích je mimo jiné 5 soch od bratrů Maxových, jedněch z nejznámějších českých sochařů druhé třetiny 19. století. Náhrobky patří rodinám, jejichž potomci byli valnou většinou po druhé světové válce donuceni Kamenický Šenov opustit.

„V roce 2018 jsme s restaurátorkou Evou Míčkovou opravili 4 náhrobky. Dva z nich patří významným postavám sklářské historie (viz kniha Kamenický Šenov a jeho Starý hřbitov, H. Palme, 1935/2018); Carl Pietsch (+1883) byl vynikající rytec skla, Emanuel Hesse (+1865) byl jedním z šenovských průkopníků malby na sklo. Tyto a jiné příběhy se snažíme předat dál na veřejných prezentacích, o Dušičkách, Noci kostelů a při výkladech pro děti ze základních škol,“ uvedl Radim Vácha, předseda spolku SONOW.

Restaurátorské práce v roce 2018 byly 3. etapou spolufinancovanou Česko-německým fondem budoucnosti, německými partnery z Rheinbachu, Libereckým krajem, Nadací Preciosa, spolkem Gesou, farností a drobnými dárci.

„Když navštívíte hřbitov v nějaké obci či městě, dobře si můžete představit, jak asi vypadala historie onoho místa. Na historických náhrobcích se dočtete povolání pochovaného i jeho postavení ve městě. Náhrobky významných místních osobností jsou často skutečná umělecká díla. To už se na současných hrobech nevidí a je třeba tento historický odkaz obnovovat a chránit,“ říká Květa Vinklátová, radní pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.

V roce 2019 usiluje SONOW o podporu záchrany dalších 3 náhrobků. Záchrana Starého hřbitova je pro spolek s omezenými finančními prostředky během na dlouhou trať. Dosud bylo restaurováno 15 z 50 dochovaných náhrobků.

Sdílet článek

Zpět
Přeskočit patičku a přesunout na konec stránky Zpět na začátek stránky