Liberecký kraj vyhlásí dotační programy v oblasti vzdělávání a sportu

10. 01. 2018

Rada Libereckého kraje projednala dne 9. ledna 2018 vyhlášení programů v oblasti školství a sportu. Na vzdělávací projekty jsou v letošním roce vyčleněny prostředky ve výši 4,4 milionu Kč, v programech zaměřených na sport se jedná o částku 23 milionů Kč. Podmínky bude ještě schvalovat Zastupitelstvo Libereckého kraje na konci ledna, žadatelé své žádosti budou moci předkládat v první polovině března.

V oblasti podpory Školství a mládež Dotačního fondu Libereckého kraje budou vyhlášeny
4 programy. Na volnočasové aktivity je vyčleněno 3,1 milionu Kč, na primární prevenci rizikového chování 250.000 Kč; na talentované děti a mládež 250.000 Kč; na kompenzační pomůcky pro žáky s podpůrnými opatřeními 800.000 Kč.

Program volnočasových aktivit si klade za cíl podpořit celoroční činnost sdružení pracujících s dětmi a mládeží v oblasti kulturní, přírodovědné, technické a sportovní na úrovni rekreačního sportu při naplňování a zabezpečení volnočasových aktivit dětí a mládeže a podpora činností škol a školských zařízení zřizovaných v době mimo výkon hlavní činnosti. Prioritou je zachování a rozšíření nabídky celoročních a jednorázových aktivit. Cílem podpory je zkvalitnění podmínek pro volnočasové aktivity dětí a mládeže. Dotace bude poskytována ve výši 20.000 – 50.000 Kč. „O podporu z tohoto programu byl v předchozích letech největší zájem, takže pro letošní rok jsme program posílili o 600 tis. Kč,“ uvedl náměstek hejtmana Petr Tulpa.

V rámci druhého programu Specifická primární prevence rizikového chování dochází k podpoře škol všech stupňů při naplňování jejich Minimálního preventivního programu školy v roce 2018. Prostřednictvím programu jsou podporovány aktivity zaměřené na předcházení a omezování výskytu jednotlivých forem rizikového chování. Výše dotace se pohybuje od 15.000 do 50.000 Kč.

Třetí program je zaměřen na soutěže a další akce pro děti talentované a nadané. O podporu se mohou ucházet projekty zaměřené na vzdělávání v přírodních a technických vědách a na organizaci vědomostních soutěží pro žáky základních a středních škol na území Libereckého kraje. Účelem programu je zlepšení podmínek pro práci s nadanými dětmi a mládeží. Výše dotace se pohybuje od 10.000 do 30.000 Kč.

Posledním programem je Podpora kompenzačních pomůcek pro žáky s podpůrnými opatřeními. Účelem podpory je podpořit pořízení kompenzačních pomůcek pro žáky s podpůrnými opatřeními. Výše dotace se pohybuje od 10.000 do 90.000 Kč.

V oblasti podpory Tělovýchova a sport, taktéž Dotačního fondu Libereckého kraje, budou pro rok 2018 vyhlášeny dva programy – Podpora sportovní činnosti dětí a mládeže ve sportovních organizacích 2018 a Sportovní akce.

Na podporu sportovní činnosti dětí a mládeže je vyčleněna nejvýznamnější částka, a to 18 milionů Kč. Jak je zřejmé i z názvu programu, podporuje pravidelnou celoroční činnost sportovních organizací zaměřenou na skupinu sportovců do 19 let. O prostředky se mohou ucházet sportovní organizace – spolky a pobočné spolky, které tak mohou získat dotaci od 10.000 do 500.000 Kč. „V letošním roce chceme nově nastavit kritéria pro hodnocení a navrhování výše dotace. Naším záměrem je poskytnout prostředky jednotlivým klubům co nejspravedlivěji podle počtu členů v dětských a mládežnických kategoriích, na prostředky tak dosáhnou nejen velké kluby, ale i menší organizace,“ upřesnil podmínky programu náměstek hejtmana Petr Tulpa.

Druhý program podporuje realizaci sportovních akcí na území kraje. O dotaci se tak mohou ucházet organizátoři sportovních akcí bez ohledu na právní formu, s výjimkou fyzických osob. Na program je vyčleněna částka 5 milionů Kč a dotace může činit od 50.000 do 300.000 Kč.

„Pro lepší pochopení podmínek programů v oblasti sportu pořádáme 13. února 2018 seminář, na kterém pracovníci odboru školství potenciálním žadatelům poskytnou detailní informace,“ dodal náměstek hejtmana Petr Tulpa s tím, že v průběhu vyhlášené výzvy mohou žadatele samozřejmě individuálně své žádosti konzultovat.

Uvedené programy po jejich schválení Zastupitelstvem Libereckého kraje 30. ledna 2018 budou zveřejněny na webových stránkách /. Žádosti do programů jak v oblasti školství a mládeže, tak tělovýchovy a sportu bude možno podávat od 3. 3. do 19. 3. 2018, přičemž žadatelé se výsledné rozhodnutí dozví na konci května.

Rada kraje schválila vyhlášení dotačních programů pro rok 2018 i v dalších oblastech

V Dotačním fondu Libereckého kraje je nyní částka přesahující 100 milionů korun. Z těchto prostředků se v roce 2018 podpoří i další oblasti, jako je například odvětví cyklistické dopravy, včelařství či působnosti dobrovolných hasičů.

V oblasti požární ochrany byl k zajištění zvyšování akceschopnosti jednotek obcí Libereckého kraje přijat návrh k vyhlášení tří programů. V prvním z nich je předpokládaný objem finančních prostředků ve výši 15.345.788 Kč určený na pořízení, údržbu a opravu technických prostředků. Ve druhém programu Podpora Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska Libereckého kraje se počítá s předpokládaným objemem určených k rozdělení ve výši 1.326.094 Kč. Třetí program podpoří činnost jednotek požární ochrany obcí Libereckého kraje, a to ve výši 1.000.000 Kč.

Dotační fond Libereckého kraje má vyhrazeny prostředky dále například pro program Podpory včelařství, kde jsou finanční rezervy na projekty a akce pro rok 2018 v souhrnné výši 1 500 000 Kč, či pro program Rozvoje cyklistické dopravy, jejímž účelem je podpora výstavby, údržby, opravy komunikací a projektové přípravy pro cyklodopravu. Zde je celkový finanční objem ve výši 8.429.000 Kč.

Zastupitelstvo Libereckého kraje bude vyhlášení jednotlivých programů schvalovat na svém lednovém zasedání. Podrobné informace k čerpání jednotlivých dotací je možné získat na adrese: /. Přehled plánovaných výzev pro dotace na rok 2018 naleznete na příslušném webu v sekci DOTAČNÍ KALENDÁŘ NA ROK 2018.

Bc. Markéta Žitná (Dědková)
marketa.zitna@kraj-lbc.cz