Ministr debatoval s hejtmanem a soudci o zřízení krajského soudu

Mgr. Matoušová Barbora

• 05. 03. 2008 00:00

[id:6220|autor:Mgr. Matoušová Barbora|email:barbora.matousova@kraj-lbc.info|telefon:485 226 327|mobil:|aktualizace:]

Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil zahájil jednodenní oficiální návštěvu Libereckého kraje v úterý 4.března besedou se studenty Gymnázia Česká Lípa. Externího pedagoga vysokých škol v sobě nezapřel, hned zkraje si totiž studenty vyzkoušel z práva a politologie. Gymnazisty pak zajímala především jeho práce jako taková, ale také osobní názory na různé oblasti.

Vzhledem ke svému resortu navštívil ministr společně s hejtmanem Petrem Skokanem, 1.náměstkem pro sekci justiční Vladimírem Králem, 1.náměstkem generálního ředitele Vězeňské služby ČR Jaroslavem Gruberem a tiskovou mluvčí Zuzanou Kuncovou, kteří jej po celý den doprovázeli, dvě věznice, a sice Věznici Stráž pod Ralskem a Věznici Rýnovice. „Překvapilo mě, že obě věznice mají velice slušnou, přičemž

Stráž pod Ralskem dokonce nadprůměrnou, zaměstnanost. To je velmi důležité, má to významné resocializační účinky“, pochválil Pospíšil 92 %  zaměstnanost vězňů ve Stráži a 70 % v Rýnovicích. Taková čísla by podle něj měla být cílem pro všechny věznice. „Zvýšit zaměstnanost vězňů je jednou z priorit této vlády. Chceme se dostat až na 70 % zaměstnaných.“ Prozradil také, že vláda plánuje zvýšit o 500 míst kapacitu věznic, která v současnosti nedostačuje.

Kraji podle hejtmana chybí především samostatný krajský soud. „Dnešní stav soudnictví v kraji je neudržitelný. Budova soudu v Liberci má sice nápis krajský, ve skutečnosti se však jedná o pobočku Krajského soudu Ústí nad Labem, která je řízena z vedlejšího kraje. Pobočka má na starosti nejen část vlastního kraje, ale vyřizuje většinovou agendu Libereckého kraje. Skutečnost je o to nepřehlednější, že agendu okresu Semily, který územně spadá pod Liberecký kraj, pobočka vyřizovat nemůže, jelikož obvod Okresního soudu v Semilech

náleží do obvodu Krajského soudu v Hradci Králové. Situace je zmatečná nejen pro laickou veřejnost, ale mnohdy i pro soudní odborníky,“ řekl hejtman na jednání v sídle kraje, které se uskutečnilo za účasti ministra, představitelů kraje, ale také soudců Krajského soudu Ústí nad Labem, pobočka Liberec, a Okresního soudu v Liberci. Názor Petra Skokana, který je přesvědčen o tom, že by se pobočka měla přetvořit v samostatný krajský soud, podpořila také Hana Burešová, místopředsedkyně pro pobočku Liberec. „Jsme připraveni nepatrnými kroky se odtrhnout od

Ústeckého kraje.“ Petr Skokan dodal: „Samostatný krajský soud by nevyžadoval žádné finanční investice navíc. Pobočka disponuje takovými prostorami a vybavením, jež by okamžitě umožnily zahájit provoz samostatného krajského soudu. Co se týče personálního zajištění, došlo by jen k přerozdělení míst z původního kraje na nový. S nadsázkou lze říci, že nový krajský soud by znamenal pouhé vyměnění cedulí.“

Ministerstvo, přestože ví, že pobočka fakticky splňuje téměř všechny podmínky pro vznik samostatného krajského soudu, chce podle Pospíšila postupovat systémově. „Počítáme s tím, že do roku 2012 by měly mít všechny kraje svoje krajské soudy. Nechceme to však dělat nahodile, chaoticky, ale systémově. Proto nejdříve připravíme podmínky pro vznik všech soudů a pak je najednou spustíme. Vznik komplexní justiční soustavy chceme také provázat se vznikem krajských ředitelství.“

O zřízení samostatného krajského soudu se Liberecký kraj snaží od doby svého vzniku. Již několikrát předložilo vedení kraje Poslanecké sněmovně ČR návrh novely, která by umožnila zřídit další krajské soudy v regionech, kde dosud chybějí, bohužel bezúspěšně. Nyní čeká hejtmana Petra Skokana další schůzka ve sněmovně, kde se bude zákon projednávat. „O tomto zákonu je třeba ještě mluvit. Rádi si nad ním sedneme a podebatujeme nad ním,“ uzavřel diskuzi Jiří Pospíšil.