Můžeme pracovat s cookies,
ať víme, jak to na našem webu žije?

Ministryně školství při návštěvě Libereckého kraje ocenila podporu sklářských oborů

04. 04. 2016

Více peněz na podporu sklářských oborů ve školách přislíbila Libereckému kraji ministryně školství Kateřina Valachová. Kraj by je měl získat v příštím školním roce. Při dnešní návštěvě Libereckého kraje o to ministryně informovala hejtmana Martina Půtu a Alenu Losovou, radní pro školství, mládež, tělovýchovu, sport a zaměstnanost Libereckého kraje.

Program bude určen všem krajům, avšak ty, které se již nyní intenzivně sklářským oborům věnují a podporují vzdělání v této oblasti, budou moci dosáhnout na více peněz než dosud. „V Libereckém kraji se daří propojovat vzdělávání tak, jak má a je vidět velká podpora směrem ke sklářským oborům. Zvýšením možnosti čerpání dotací chceme kraje, které se těmto oborům již nyní věnují, v jejich úsilí ještě více motivovat,“ uvedla ministryně školství Kateřina Valachová. Vyzdvihla také aktivity Libereckého kraje v oblasti duálního vzdělávání, kdy školy úzce spolupracují se zaměstnavateli. „Spolupráce škol a zaměstnavatelů již na řadě míst funguje, například je před popisem dohoda o spolupráci novoborské sklářské školy a společností Preciosa,“ řekla radní Alena Losová s tím, že se do spolupráce postupně zapojuje stále více firem i škol. 

Ministryně při své návštěvě Libereckého kraje osobně navštívila Vyšší odbornou školu sklářskou a střední školu v Novém Boru nebo diskutovala se zástupci sociálních partnerů. Přítomné zástupce základních, středních i vysokých škol, měst a obcí i oborových svazů zajímaly zejména změny ve financování regionálních školství. Hovořilo se i o karierním řádu učitelů nebo kapacitách mateřských a základních škol. Účastníci apelovali také na to, aby se více cílilo na zlepšení postavení učitelů ve směru k žákům, ale i rodičům a široké veřejnosti.       

„Zvýšení prestiže učitelského vzdělávání je více než aktuální. Pokud budou z pedagogických fakult vycházet absolventi, pro které práce učitele je až poslední volbou, situace se nezlepší. Na učitelské místo musí mít takovou nabídku, která stojí za to. Bez peněz pro školství to nepůjde,“ okomentoval hejtman Martin Půta.

 

Daníčková Blanka
blanka.danickova@kraj-lbc.cz
Telefon: 485226302
Mobil: 732765215