MS v Harrachově je v plném proudu až do neděle, létá se přes 200 metrů

• 14. 03. 2014 16:57
  • Školství

Zavěšení vlajky FIS, světelné efekty a ohňostroj a koncert Michala Davida, to vše včera patřilo k  oficiálního zahájení největší letošní sportovní akce v České republice - Mistrovství světa v letech na lyžích v Harrachově. Po včerejší kvalifikaci  pokračuje šampionát až do neděle 16. března 2014.

Všichni čtyři čeští skokani na lyžích postoupili mezi čtyřicítku účastníků  - Roman Koudelka, Jakub Janda i Antonín Hájek, Jan Matura měl účast jistou. Diváci v prvním dnu šampionátu viděli pět skoků za hranici 200 metrů. Nejdále doplachtil Peter Prevc, který dopadl ve vzdálenosti  212,5 a  214 metrů, ale při druhém  dopadu si sáhl na sníh.

V Harrachově před rokem dolétl Slovinec Jurij Tepeš na hranici 220 metrů, skok ale neustál, a tak se za rekord oficiálně uznávají výkony 214,5 metru, které na Čertově hoře v minulosti předvedli Fin Hautamäki a Rakušan Morgenstern.

Harrachovský mamut byl zkonstruován před 34 lety kvůli prvnímu světovému šampionátu v Krkonoších v roce 1983. Od té doby prošel rekonstrukcí a v současné době je považován za jeden z nejbezpečnějších mamutích můstků,

Viz také video: http://www.youtube.com/watch?v=0ocohZWYQNs

Slavnostního zahájení se za Liberecký kraj zúčastnili hejtman LK Martin Půta, jeho náměstek marek Pieter a radní Ivana Hujerová. Mezi hosty byla počestná delegace Polska, včele s ministrem sportu a maršálkem Dolnoslezského vojvodství  Cezary Przybylskim, se kterým hejtman poprvé jednal o spolupráci.

Vedle soubojů nejlepších lyžařských letců je pro návštěvníky připraven bohatý doprovodný program. (viz program níže).

Pořadatelé doporučují zájemcům o závody, aby si vstupenku zakoupili včas, protože se očekává mimořádný příval příznivců skoků na lyžích z Polska. (viz níže)

Hejtman LK Martin Půta absolvuje v sobotu další jednání se zástupci zakladatelů Klasického areálu Harrachov, o.p.s., které se bude týkat její transformace a výměny informací k tomuto kroku. Přítomni budou Lukáš Sobotka (prezident Svazu lyžařů ČR SLČR), Eva Zbrojová (starostka města Harrachov), Rostislav Jozífek (zástupce TJ Jiskry Harrachov), Jiří Kejval (předseda ČOV), Libor Varhaník (místopředseda ČOV) a Roman Kumpošt (SLČR, ČOV) a vedoucí oddělení sportu a zaměstnanosti KÚ LK Tomáš Pokorný.

Autobusová doprava pro návštěvníky je díky Libereckému kraji, který uvolnil ze svého rozpočtu cca 700 tisíc Kč, nadále zdarma na vybraných linkách, na trase Liberec - Harrachov je zdarma i vlak. Pro dopravu z parkovišť a nádraží jsou připraveny shuttle busy. (viz níže)

Program 15. 03. 2014
12:30 - 14:30 HitFakers live, AC/DC revival live
15:00 - 16:00 Zkušební kolo, Individuální závod, HS 205
16:00 - 17:00 3. kolo, Individuální závod, HS 205 (ČT sport - live)
17:30 - 18:30 Finále, Individuální závod, HS 205 (ČT sport - live)
18:30 - 19:00 Vyhlášení vítězů, Individuální závod (ČT sport - live)
19:15 - 20:15 Visage + Synthosymphonica

16. 03. 2014

11:00 - 12:00 HitFakers, Quennie Live koncerty
12:30 - 14:00 Zkušební kolo, závod družstev, HS 205
14:00 - 14:45 1. kolo, závod družstev, HS 205 (ČT sport - live)
14:45 - 15:45 Finále, závod družstev, HS 205 (ČT sport - live)
16:00 - 17:00 Vyhlášení vítězů, družstva (ČT sport - live)
17:00 - 18:00 Ukončení šampionátu a předání vlajky Mezinárodní lyžařské federace pořadateli MS 2016, kterým je rakouský Kulm.

Organizace dopravy v průběhu MS ve spolupráci s LK -  zdarma

Veřejná doprava z ČR

Autobusová doprava pro návštěvníky ZDARMA, organizovaná během MS na čtyřech hlavních

ramenech, na trase Liberec - Harrachov je zdarma i vlak:

Jedná se o linky:

Trať 036 (linka L1) Liberec – Jablonec n. Nis. – Tanvald – Harrachov – Szklarska Poreba Górna

530 741 Jablonec n. Nis. – Tanvald – Harrachov

530 743 Jablonec n. Nis. – Tanvald – Harrachov

670 090 Praha – Ml. Boleslav – Turnov – Tanvald – Harrachov (zdarma pouze úsek Turnov – Harrachov)

670 942 Rokytnice n. Jiz. – Jablonec n. Jiz. – Harrachov

670 943 Harrachov – Kořenov (místní obsluha, tzv. Harrabus) – odvoz lidí od vlaků a k vlakům

Centrálním přestupním bodem vlak-Harrabus bude Kořenov. Odtud převoz shuttle busy do

Harrachova.

Linkové autobusy zajíždějí na harrachovské autobusové nádraží.

Veřejná doprava z Polska

Vlakem do Jakuszyce, dále shuttle bus do Harrachova. Po ukončení programu opět shuttle bus do

Jakuszyce.

Individuální doprava:

Autobusy – parking na obchvatu Harrachova – dále pěšky do adidas arena harrachov dle

informativních značek.

Osobní vozy z Polska – centrální parkoviště + silnice I/10 od Harrachova směrem do Polska (svoz diváků zajištěn označenými shuttle busy)

Osobní vozy z ČR – centrální parkoviště + silnice I/10 od Harrachova ke křižovatce Mýto (svoz diváků zajištěn označenými shuttle busy)

SHUTTLE BUSY – nepřetržitý provoz od 7:00 hod do časového horizontu jedné hodiny po ukončení sportovního programu, dále v omezeném množství do konce programu kulturního.

Celodenní jednorázová vstupenka bude na místě stát 500 Kč, čtyřdenní permanentka pak 1500 Kč. V prodeji jsou i VIP vstupenky do vyhřívaného stanu s bohatým cateringem za cenu 2500 Kč (jednodenní) a 7500 Kč (permanentka na všechny soutěžní dny).

Přehled vstupenek a aktuálních slev:

STANDARD: 1 den závodů a doprovodného programu včetně koncertu:
500 Kč Sleva
PERMANENTKA: 4 dny závodů a doprovodného programu včetně koncertu:
1 500 Kč VIP vstupenka na 1 den závodů a doprovodného programu včetně koncertu a speciálního zázemí: 2 500 Kč VIP
PERMANENTKA: 4 dny závodů a doprovodného programu včetně koncertů a speciálního zázemí:
7 500 Kč Na VIP vstupenky se slevy nevztahují. V případě zrušení závodů pro nepřízeň počasí se vstupné nevrací.