Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace

Na konci dubna se otevře areál pevných kontrol na hrádecké Kristýně 

23. 04. 2021

Možnosti sportovního vyžití se v areálu Kristýna v Hrádku nad Nisou od května rozšíří. Již 30. dubna se tu otevře nový areál pevných kontrol pro orientační běh. Navzdory tomu, že současná doba není sportování příliš nakloněna, orienťák je nepochybně jedním z těch sportů, které lze provozovat téměř za jakýchkoliv omezení shromažďování. 

Areály pevných kontrol jsou asi tím vůbec nejjednodušším způsobem, jak si orientační běh vyzkoušet. Jsou k dispozici bez přihlášení, zdarma a po celý rok na více než šedesáti místech po celé zemi, jejich návštěva je bez omezení a k ničemu zúčastněné nezavazuje. Vše, co je třeba udělat, je vyzvednout si na daném místě mapu, a můžete vyrazit! 

Kompletní přehled areálů pevných kontrol nabízí web www.zacitorientak.cz. Vedle dalších praktických informací o orientačním běhu, vyhledá nejbližší místa, kde je možné orienťák vyzkoušet, včetně všech potřebných informací. Areály pevných kontrol se většinou nachází ve městech (parcích apod.) nebo jejich blízkém okolí (rekreačních areálech, lesích), takže jsou dobře dostupné, a představují tak snadný způsob, jak se seznámit s orientačním během - pro jednotlivce, ale třeba i školy nebo, v lepších dobách, další skupiny. 

Orientační běh: moderní sport pro každého

Základem je běh mezi kontrolami vyznačenými na speciální, velmi podrobné mapě, kde si každý může určit svoji vlastní cestu. Ten, kdo trať absolvuje v nejrychlejším čase, vyhrává. Jedná se o velmi komplexní sport, který kromě těla zaměstná i hlavu a pomůže, alespoň na chvíli, vytěsnit všechny starosti všedního dne.

Orientační běh ale dávno není dobrodružný výlet s batohem na půl dne, jak si ho mnozí pamatují ze školních let. Jedná se o moderní sport, který se dynamicky rozvíjí s moderními technologiemi. Pokud si pamatujete na papírové kartičky, do nichž se razily kontroly, s těmi se už na závodech nesetkáte. Dnes jsou závodníci vybaveni speciálními čipy, které zaznamenají průběh kolem kontroly samotné, a není tedy třeba u kontroly ani zpomalit. Díky využití GPS technologie je také možné sledovat výběr postupů nebo chyby těch nejlepších závodníků v reálném čase. 

Ze své podstaty je orienťák nekontaktním sportem a současná situace dále rozvíjí nové tréninkové možnosti, jak se mezi sebou poměřit a přitom se fyzicky nepotkat. I přes nekontaktní povahu tréninků i závodů, se orientační běžci po absolvování tratě rádi sejdou a proberou své postupy mezi kontrolami. Ať už virtuálně nebo lépe třeba u stánku s občerstvením.

V České republice se orienťák těší stále větší oblibě. Členská základna se aktuálně pohybuje okolo 12 000 registrovaných aktivních závodníků od těch nejmenších až po závodníky a závodnice ve věku více než 80 let. 

Orientační běh je u nás však na vysoké úrovni nejen co se týče členské základny. V celé zemi je na 180 klubů, které do svých řad ochotně přijímají nové zájemce, a pořádají řadu závodů, do nichž se může přihlásit kdokoliv. 

Mistrovství světa 2021 u nás!

Největším a nejprestižnějším závodem bude v letošním roce Mistrovství světa v orientačním běhu, které se uskuteční na začátku července v Doksech. V letošním roce půjde o největší sportovní akci na území Libereckého kraje.

Vzhledem k tomu, že Mistrovství světa v Dánsku v roce 2020 bylo z důvodu pandemie zrušeno, proběhne ve dnech 3. - 10. července celkem pět medailových závodů. „Závodníci i diváci se mohou těšit na napínavá klání v terénech, které patří mezi to nejkrásnější a orientačně nejnáročnější, co Česká republika nabízí. Věříme, že sprint v Terezíně, sprintové štafety v Doksech, krátká trať v Jizerských horách a vyvrcholení v podobě štafet a závodů na královské klasické trati ve skalních městech Kokořínska jsou tou nejlepší pozvánkou ke sledování závodů,“ říká ředitel závodů  Jan Picek.

I přes to, že epidemie koronaviru významně ovlivnila přípravu, v současnosti se začínají, za přísných hygienických opatření, rozbíhat tréninkové kempy jednotlivých reprezentačních týmů. K favoritům na medaile z Mistrovství světa budou ve všech závodech patřit i čeští závodníci. Fandit jim bude možné u přímých přenosů ze všech finálových závodů na ČT Sport.

Veškeré informace najdete na webu www.woc2021.cz 

TZ a kontakt pro média: 

Tereza Vlčková

media@woc2021.cz