Můžeme pracovat s cookies,
ať víme, jak to na našem webu žije?

Naivní Robert Smolík. Výstava v muzeu představuje scénografa, loutkáře, výtvarníka a aktivistu

02. 06. 2023

Výstava loutek s názvem Naivní Robert Smolík zaplní malý sál Severočeského muzea. Začne ve středu 7. června a potrvá do 29. října tohoto roku. Na její podobě spolupracovalo muzeum s Naivním divadlem, pro které Robert Smolík připravoval v roli scénografa a loutkáře mnoho představení. Je i autorem podoby této výstavy, kterou připravil ve spolupráci s kolegy z Naivního divadla.

Výstava je součástí loutkářského festivalu Mateřinka, který se bude konat v Liberci od 13.do 17. června. Festival současné loutkové tvorby určené dětem patří mezi přední akce svého druhu v Čechách. Severočeské muzeum tak navazuje na dlouhodobou spolupráci s Naivním divadlem, kdy se v době předcovidové vždy po dvou letech konala jedna výstava zaměřená na loutkářskou tvorbu.

Robert Smolík patří mezi nejoceňovanější scénografy v oblasti českého loutkového divadla. Na výstavě budou k vidění loutky, které vznikly pro inscenace Naivního divadla v letech 2004 až 2022 – například Zrzavý Orm, Pohádka o srdci z kamene, O beránkovi, který spadl z nebe a další.

Robert Smolík vystudoval scénografii na Katedře alternativního a loutkového divadla DAMU, kde je od roku 2004 pedagogem. Kromě scénografie se věnuje tvorbě loutek a mechanických objektů. Jako scénograf a loutkář spolupracuje s loutkovými divadly (Minor, Naivní divadlo Liberec, Alfred ve dvoře, Divadlo drak a další).

Mezi lety 2005 a 2018 se jeho tvorba soustředila na spolupráci se skupinou Buchty a loutky a především na výzkum a vývoj fenoménu „divadelnictví“ ve skupině Handa Gote. Aktuálně se věnuje práci ve skupině Škrobotník, Šlundra a Šibrová. Působí jako výtvarník a aktivista v rodném městě Jičíně. Zde byl dlouho aktivní ve Valdštejnské lodžii, poslední roky se spolu s rodinou, přáteli a studenty soustředí na projekt Balbineum, jehož cílem je oživení jezuitské koleje v Jičíně. Jako ilustrátor dlouhodobě spolupracuje také se ZOO Liberec. Čtenáři mohou znát Smolíkovy ilustrace také z populární pohádky Čertí brko, na jejíž filmové podobě se podílel jako scénograf.

Součástí výstavy bude i divadelní představení v produkci Divadla Minor Dlouhý, Široký a Bystrozraký, které bude uvedeno v září tohoto roku. Termín konání bude včas zveřejněn.

TZ: Severočeské muzeum

Jan Mikulička
odborný zaměstnanec vztahů s veřejností
jan.mikulicka@kraj-lbc.cz
Telefon: 485226324