Zdá se, že používáte prohlížeč, který nepodporuje dnešní standard pro zobrazování obsahu na webu. To může způsobit, že některé části webu nemusí fungovat správně. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, který současné standardy splňuje.

Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte web Libereckého kraje. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Přeskočit navigaci a přesunout k obsahu Přeskočit obsah stránky a přesunout k patičce

Náměstek hejtmana Radek Cikl: Pracovníci dětských domovů LK odvádějí skvělou práci

Mgr. Langer Jiří

  • 22. 09. 2010 18:05
  • Školství

Sdílet článek

 

Ačkoliv mediální popularitu získávají za práci s dětmi, které v životě neměly to štěstí, že mohou vyrůstat v kvalitních rodinách, především nestátní neziskové organizace, velmi kvalitně svou práci v této oblasti odvádějí také pracovníci dětských domovů.

 

Zcela správně je poukazováno na společensky důležitou práci pedagogů ve školách. Poněkud menšímu zájmu se ale těší „strejdové a tety“ v dětských domovech. Jejich práce je však neméně náročná. Spíše naopak, a v mnoha ohledech vyžaduje velkou dávku altruismu.

 

Ve veřejnosti převládá názor, že děti v dětských domovech byly buď již v útlém věku svými rodiči odloženy, nebo že jejich rodiče již nežijí, a proto byly svěřeny do ústavní péče. Takových je ale v našich domovech jen malé procento. Drtivá většina jich ovšem byla rodinám odebrána, protože byly vychovávány v tristních podmínkách a často byly ohrožovány na zdraví nebo i na životě. Současně existuje představa, že provoz dětských domovů má nějaký kasárenský charakter, což samozřejmě není pravda.

 

Liberecký kraj zřizuje celkem sedm dětských domovů. Nedávno jsem dokončil z titulu své funkce jejich návštěvu. Co jsem viděl? Téměř bezvadně fungující instituce, kde děti i dospívající mládež žijí v rodinných skupinkách do osmi členů. Tomu jsou převážně uzpůsobeny i prostory, které tvoří jakési byty. Ložnice, kde se spí maximálně po dvou, poskytují odpovídající soukromí. Děti chodí do školy nebo studují a ti starší již pracují. Domovy jim poskytují teplo, stravu, soukromí, vzdělávání, bezpečí i možnost cestovat. Prostě všechno to, čeho se jim v biologických rodinách nedostávalo a co ohrožovalo jejich normální začlenění do společnosti.

 

Děti, o které se pracovníci našich dětských domovů dobře starají, ve valné většině již v raném dětství prošly skutečně traumatizujícími zážitky. Ty jsou někdy umocňovány nezdařenou pěstounskou péčí, která jim přidává další šrámy na duši.

 

Ano, dá se říct, že stávající objekty dětských domovů v Jablonci nad Nisou a ve Frýdlantu v Čechách, na rozdíl od ostatních, neodpovídají zcela potřebám pro skupinové bydlení. A to i přes veškerou péči našich pedagogů. Ve Frýdlantu se však již tento problém začal řešit výstavbou rodinných domů. A pro Jablonec řešení hledáme. Tyto děti ani personál nepotřebují komfort, na jaký ve svém pozdějším životě pravděpodobně jen stěží dosáhnou. Potřebují jen bydlení odpovídající dnešním požadavkům.

 

Věřím, že Liberecký kraj najde zdroje, abychom mohli ještě více zkvalitnit podmínky pro provoz našich dětských domovů, jejichž nezastupitelná úloha ani v budoucnu nevymizí.

Náměstek hejtmana LK Radek Cikl (ČSSD), pověřený vedením resortu školství, mládeže, tělovýchovy a sportu LK

Sdílet článek

Zpět
Přeskočit patičku a přesunout na konec stránky Zpět na začátek stránky