Náměstek hejtmana Vít Příkaský se zúčastní slavnostního otevření Jitřenky v Semilech

• 24. 09. 2010 12:57

Náměstek hejtmana Vít Příkaský (ČSSD), pověřený vedením resortu hospodářského a regionálního rozvoje, evropských projektů a rozvoje venkova LK, se zúčastní 30. září v 11 hodin spolu se starostou měst a poslancem PČR Janem Farským slavnostního otevření nové multifunkční stavby, která vznikla v Semilech na místě bývalého kina Jitřenka.  Pro veřejnost začne nový kulturní stánek fungovat 2. října od 14 hodin.

„Celkové náklady na tuto rekonstrukci činily 66 465 228 korun včetně DPH, 70% podíl získalo město z Regionálního operačního programu NUTS II Severovýchod,“ uvedl náměstek hejtmana..

„Další 30% podíl uhradí Město Semily, tedy 19 939 568 korun. V průběhu rekonstrukce se podařilo též získat z fondu kinematografie dotaci ve výši 700 tisíc korun,“ doplnil starosta s tím, že dále bylo vybráno na poplatcích za zábor staveniště 330.000,- Kč.

V loňském roce právě na semilskou pouť se konalo poslední promítání ve staré budově kina Jitřenka. Po více jak roce je stavba v podstatě dokončena a z bývalého kina pro 500 diváků se vyloupla moderní multifunkční budova, ve které našlo zázemí nejen kino (117 míst, 3D projekce, Dolby Digital Surround), ale i Městská knihovna (800 m2 – 2x více než doposud) a též Café Crepé (60 míst k sezení).

„Přestože v průběhu stavby vznikly vícepráce ve výši 1.667 479 korun, všechny byly uznány jako nepředpokládatelné, tedy. obdrželi jsme na ně dotaci a původně plánovaný podíl města tak byl při započtení úspor ze soutěže dokonce o 1,33 miliónu korun nižší než původně předpokládaný. Když soutěží se podařilo snížit podíl města o 803 tis. Kč, dodatky vyvolaly potřebu 500 tis. Kč, ale souběžně se podařilo získat výše zmíněnou dotaci a platbu za zábor,“ vysvětlil Jan Farský..

Slavnostní otevření budovy Jitřenky se uskuteční v sobotu dne 2.10.2010 ve 14 hodin. Do 17 hodin budou zpřístupněny prostory kina pro veřejnost a v 17.30 a též od 20.00 hodin se bude promítat první film Kawasakiho růže, v kterém si shodou okolností zahrála jednu z rolí i občanka Semil. V rámci otevřeného odpoledne bude možno shlédnout též ukázkové trailery ve 3D kvalitě. V tento den bude samozřejmě fungovat již i kavárna – včetně podávání své speciality francouzských crepé. Od 2.října do 10.října bude probíhat přehlídka českých filmů pod názvem „To jste v Semilech ještě neviděli“. Vracíme se jí k nejlepším filmům posledních několika let, které se promítali když v Semilech kino nebylo. Můžeme se těšit na známé filmy: Ženy v pokušení, Tobruk, Hlídač č.47, Protektor, Normal, Kuky se vrací a již zmiňovaný zahajovací titul Kawasakiho růže. V průběhu přehlídky lze využít vstupenky, které si diváci zakoupili v roce 2009 při slavnostním uzavírání kina. Pro ostatní je cena vstupenky na tento zahajovací týden za cenu 60,- Kč.

V rámci přehlídky k nám zavítají vzácní hosté. Pátečnímu (8.10.2010) promítání Románu pro muže od 17.30 hodin, bude předcházet v Městské knihovně od 16.30 hodin autogramiáda s autorem Michalem Vieweghem, který film osobně uvede a po skončení filmu bude následovat beseda s diváky. Nemenší hvězdou prvního týdne je i Václav Marhoul, který uvede v pondělí 4.10. svůj film Tobruk.

Program bude nabitý filmovými hity i v následujících měsících, zmínit nutno listopadovou Pottermánii, která začne v pátek 19.11. odpoledne, připravována bude ve spolupráci s Městskou knihovnou a v jejím rámci uvidí děti a zúčastnění zdarma 6.díl Harryho Pottera: Harry Potter a Princ dvojí krve, následovat bude půlnoční celosvětová premiéra filmu Harry Potter a Relikvie smrti, která začne v pátek, 19.11. ve 23.59.59.

Semilské kino je vybráno v rámci České republiky jako premiérové, a tak vedle premiéry Harryho Pottera se mohou diváci těšit už v říjnu na film Habermannův mlýn (12. a 13.10.), Jíst, meditovat, milovat (17.10.) a Občanský průkaz (21.-24.10.).

Obnovenou tradicí budou také nedělní odpolední pohádky pro děti za 40 Kč.

Zájemci si mohou rezervovat vstupenky na webových stránkách kina http://www.kinosemily.cz