Zdá se, že používáte prohlížeč, který nepodporuje dnešní standard pro zobrazování obsahu na webu. To může způsobit, že některé části webu nemusí fungovat správně. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, který současné standardy splňuje.

Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte web Libereckého kraje. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Přeskočit navigaci a přesunout k obsahu Přeskočit obsah stránky a přesunout k patičce

Nenápadný Kotel u Osečné přetéká překvapením

Jan Mikulička

odborný zaměstnanec vztahů s veřejností

  • 28. 06. 2021 13:32
  • Cestovní ruch

Sdílet článek

Nádhernou krajinou Osečné provede cyklisty výlet, který představí mnoho skvostů vytvořených přírodou - skalní útvar Čertova zeď opředený tajemnou pověstí, 400 let staré památné kotelské Lípy či prameny Ploučnice. Nenáročná trasa je dlouhá 12,6 kilometru.

Vyjížďka v oblíbené lokalitě kolem Osečné je nezapomenutelný zážitek. Obec a její osada Kotel jsou zasazené v krásné krajině, navíc s výhledem na dominantu kraje Ještěd, který je balzám na duši. Právě v Kotli se nalézají rovnou dva výrazné skvosty, kotelské lípy a kaplička svaté Anny, od které vede křížová cesta se 14 zastaveními na Kotelský vrch.

Jedná se o pár kilometrů v sedle, ale během této krátké vyjížďky bude skutečně na co se dívat a najde se mnoho důvodů, proč zastavit,“ uvedla Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.

Výlet je nejlepší zahájit v Osečné, malebném městečku za Ještědem. Cyklotrasa číslo 25 vede údolím Zábrdky. Ze Zábrdí až na rozcestí Pod Čertovou zdí je to sice stále mírně do kopce, ale i tak je jízda po uzoučké relativně nové cyklostezce mezi luky a poli opravdu pohodový zážitek.

Z rozcestí stojí za to si udělat krátkou pěší odbočku k nedaleké Čertově zdi, unikátnímu geologickému útvaru, který nepostavil tajemný ďábel, jak praví pověst, ale vulkanická činnost s následným zvětráváním. Původně měřila až 20 kilometrů, ale jelikož se většina čediče vytěžila, dochoval se dodnes jen zlomek původní zdi. Poblíž se nachází ještě Čertův stolec a Čertova hlava.

Svatojakubská cesta od rozcestí svažující se z kopce vede do osady Kotel a odtud pokračuje do Janova Dolu. Červená stezka pro pěší zavede až k pramenům Ploučnice, jedněm z nejvydatnějších pramenišť ve střední Evropě. Vyvěrají na dně malé tůňky a mají sílu i v době dlouhodobého sucha, proto je řeka Ploučnice až po Benešov na Ploučnici celoročně splavná. Na prameniště těsně navazuje Jenišovský rybník využívaný k rybaření. Zpáteční cesta do Osečné již není dlouhá. Přesná trasu je na odkazu www.mapy.cz/s/gavacofure.

Sdílet článek

Zpět
Přeskočit patičku a přesunout na konec stránky Zpět na začátek stránky