Zdá se, že používáte prohlížeč, který nepodporuje dnešní standard pro zobrazování obsahu na webu. To může způsobit, že některé části webu nemusí fungovat správně. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, který současné standardy splňuje.

Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte web Libereckého kraje. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Přeskočit navigaci a přesunout k obsahu Přeskočit obsah stránky a přesunout k patičce

Pěšky, na kole, po vodě i z výšky: Liberecký kraj stokrát jinak

Jan Mikulička

odborný zaměstnanec

  • 24. 06. 2024 16:56
  • Cestovní ruch

Sdílet článek

I když je rozlohou Liberecký kraj druhý nejmenší, má jistě co nabídnout. Turisticky je velmi atraktivní a přírodní zajímavosti, němí pamětníci dávné historie, kouzelné výhledy i romantická údolí jsou často jedinečná i v rámci celé republiky.

„Nabídka je velmi pestrá, od kulturních akcí, přes zajímavé památky, až po zážitky z unikátních řemeslných provozů“, říká Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje. „Na své si přijdou i ti, kteří přijedou za sportem. Cyklisté zde najdou cyklotrasy různých obtížností, a také pěší turisté, ale i vodáci příležitosti pro své záliby.“

Křížem krážem pěšky po kraji

Máchova cesta

Pro romantiky tělem i duší, pro vášnivé cestovatele a pro obdivovatele české historie a literatury je nejlepší volbou pro své kroky Máchova cesta. Karel Hynek Mácha byl jeden z největších básníků českého romantismu, vášnivý milovník přírodních fenoménů i obdivuhodný chodec, který se ke svým životním dílům inspiroval právě v místech, kudy dnes na jeho počest prochází zmíněná stezka. Máchova cesta je součástí červeně vyznačené mezinárodní trasy E10 a v délce 61 kilometr se vine od města Mělník až k Zahrádkám u České Lípy.

Zlatá stezka Českého ráje

Pro ty, kteří se nebojí překonávat sto dvacet kilometrů plných hlubokých údolí a skalních měst, kteří se neztratí ve skalním bludišti a pro ty, kteří si troufají na zdolání vrchů a bloudění v borových lesích, je ideální Zlatá stezka Českého ráje. Červeně značená turistická stezka má svůj počátek v Mladé Boleslavi, odkud vede přes Mnichovo Hradiště přes Hruboskalsko, Turnov, Malou Skálu, Besedické skály a Kozákov až do pohádkového Jičína.

Bucharova stezka

Trasa, pojmenovaná podle řídícího učitele z Dolních Štěpanic, jednoho ze zakladatelů české turistiky a lyžování Jana Buchara, propojuje město Jilemnice s pramenem největší české řeky – Labe. Červeně značená Bucharova stezka měří třicet kilometrů a provede přes Benecko, Žalý, a Vrbatovu boudu až k prameni největší české řeky Labe a na Labskou boudu.

 

Ze sedla kola

Pro milovníky cyklistiky byly vloni vyznačeny nové trasy. Konkrétně Cyklostezka Ploučnice, které se díky charakteru území, kterým prochází, přezdívá zelená cyklomagistrála. Řeka Ploučnice pramení pod úpatím Ještědu a u Děčína se vlévá do Labe. Řeka na svém stokilometrovém toku vytváří množství meandrů a pro nedotčenou okolní přírodu bývá označována jako řeka romantiků. Propojit Nový Bor a Bílý Kostel nad Nisou má do budoucna Cyklostezka sv. Zdislavy, pojmenovaná po patronce Libereckého kraje, české šlechtičně, léčitelce a ochránkyni chudých, která ve 13. století žila na zámku Lemberk v Jablonném v Podještědí.

 

Liberecký kraj z výšky

Během posledních tří let vyrostlo v Libereckém kraji pět nových rozhleden. Zatím posledním počinem z roku 2023 je rozhledna Hamštejn na stejnojmenném hřebeni, po kterém se lze dostat až na nejvyšší horu Českého ráje – Kozákov. Rozhledna připomíná raketu a je celoročně přístupná. V Jizerkách se objevily dvě nové rozhledny – na Světlém vrchu, jejíž vrcholová plošina je jako čapí hnízdo, a na protějším kopci Malý Špičák vyhlídka Špička. Pochází z dílny architektonického studia Mjölk a svým tvarem odkazuje na historii bobování a bobové dráhy na Tanvaldsku. Dalším ze skvostů se může pyšnit lesopark Hlídka Na Stráži v Rokytnici nad Jizerou. Do zdejší krajiny zasadilo i zde studio Mjölk citlivě čtyři vyhlídky – Lišku, Horníka, Medvěda a Ovci. Ani Lužické hory nebyly ochuzeny o novou rozhlednu. Na nejvyšším vrcholu, hoře Luž, stávala již v 19. století dřevěná chata s vyhlídkou. Celý areál však v roce 1946 zpustošil požár a novou výstavbu musel kopec čekat až do roku 2020, kdy byla slavnostně otevřena nová rozhledna.

 

Po vodě

Nejen díky Karlu Hynku Máchovi a jeho nejznámější básnické tvorbě patří Máchův kraj k těm nejromantičtějším regionům v Libereckém kraji. Pro vodáky je skvělým místem řeka Ploučnice. Ta pramení kousek od obce Osečná a poté, co se z potůčku stane malá řeka, otestuje zkušené i nezkušené vodáky a připraví jim nejeden zážitek, který otestuje jejich fyzickou a psychickou odolnost. První moment přijde hned na začátku trasy, ve skalní průrvě v Novinách pod Ralskem, nejčastěji navštěvovaným místě na řece Ploučnici, které mají v oblibě i filmaři.  V dalším úseku za kempem Boreček se Ploučnice mění v takzvanou krokodýlí řeku s čouhajícími popadanými kmeny nad hladinou a spoustou křovin připomínajících mangrovy. Posléze se řeka vlníc jako had mířící ke své kořisti: údolí tvořené meandry, pastviny, louky husté lesy a Hradčanské pískovcové stěny. Záleží pak už jen na každém, zda zakotví na Brenné u bývalého mlýna, či popluje dál až do kempu Keramo v Žížnikově u České Lípy. Půjčovny lodí, které fungují na řece Ploučnici, nabízí spoustu doplňkových služeb, jako například zapůjčení koloběžek či dopravu osob.

Liberecký kraj je plný tipů, míst a akcí, kam vyrazit. Inspiraci dodá web www.liberecky-kraj.cz, nebo sociální sítě, kde se nalézá prezentace zajímavostí kraje coby Region Liberec.

Sdílet článek

Zpět
Přeskočit patičku a přesunout na konec stránky Zpět na začátek stránky