Zdá se, že používáte prohlížeč, který nepodporuje dnešní standard pro zobrazování obsahu na webu. To může způsobit, že některé části webu nemusí fungovat správně. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, který současné standardy splňuje.

Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte web Libereckého kraje. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Přeskočit navigaci a přesunout k obsahu Přeskočit obsah stránky a přesunout k patičce

Poradenská centra pro venkov končí, hledá se šance na pokračování

Mgr. Langer Jiří

  • 30. 07. 2007 00:00

Sdílet článek

[id:5459|autor:Mgr. Langer Jiří|email:jiri.langer@kraj-lbc.info|telefon:485 226 302|mobil:|aktualizace:]

Po dvou letech ukončí s posledním srpnem svou činnost pět ze šesti Poradenských center pro venkov (PRVO) fungujících v rámci dvouletého projektu Program rozvoje venkovských oblastí.venkova. Oficiální kanceláře se zavřou v -  v Liberci, Smržovce, Dubé, Jilemnici, Frýdlantu a Turnově, pracovat se bude jen v poradenském centru v České Lípě, které finančně podpořilo město. Dnes to oznámila na tiskové konferenci v Šulcově domě, sídle Správy CHKO Jizerské hory, v Liberci hlavní manažerka porjektu Květa Vinklátová.V Libereckém kraji pomáhalo lidem šest místních pracovišť se  dvěma zaměstnanci  rozvoji venkova prostřednictvím podpory péče o krajinu, ekozemědělství a místních produktů, zapojováním veřejnosti do rozhodovacích procesů a poskytováním informací o chráněných územních. Velmi často vrcholila poradenská činnost přípravou projektů.

„Projekt Poradenských center pro venkov  probíhal od 1. srpna 2005 a byl financován necelými 17 milióny korun z evropského sociální fondu v ČR a Ministerstvem životního prostředí ČR. Šlo o stejné grantové schéma jako projekt Regionální systém ekologické výchovy, vzdělávání a osvěty Libereckého kraje (ORSEJ), takže se oba projekty vhodně doplňovaly. ORSEJ má však odporu až do 31. ledna, neboť začal později,“ vysvětlil náměstek hejtmana Radim Zika, pověřený vedením resortu rozvoje venkova, zemědělství, životního prostředí a informatiky LK s tím, že cílovou skupinou projektu PRVO byli především drobní podnikatelé, neformální lokální iniciativy, správy chráněných území a orgány veřejné správy. Cílovou skupinou projektu ORSEJ je pak široká veřejnost.

„Oba projekty prokázaly a prokazují života schopnost, a proto budeme hledat cesty, jak na ně smysluplně navázat. Předpokládám, že v září budeme jednat s nositeli projektu PRVO, co můžeme udělat proto, aby projekt úplně neskončil,“ doplnil náměstek hejtmana.

Podle hejtmana Libereckého kraje Petra Skokana bylo důležité, že sídla center byla rozmístěna rovnoměrně po celém Libereckém kraji.

Oceňuji, že se podařilo vytvořit dialog mezi poradci a zájemci o službu center, což se někdy třen ba samosprávám příliš nedaří, ale tento projekt ukázal, že to jde. Teď půjde o to, zda budeme umět využít získaných poznatků a zkušeností ve prospěch lidí na venkově,“ řekl Petr Skokan.

 “Projekt tohoto obsahu je bohužel závislý na vnějších finančních zdrojích, které zatím nejsou k dispozici. Rádi bychom v naší činnosti pokračovali, jakmile to bude jen trochu možné,” s trochou smutku v hlase  uzavřela duchovní" matka"  projektu a interní konzultantka Blažena Hušková ze Společnosti pro Jizerské hory a připomněla, že  v provozu však nadále zůstávají webové stránky www.prvo.cz, kde se budou i nadále objevovat informace, které se týkají rozvoje venkova.






.  

 

 

Sdílet článek

Zpět
Přeskočit patičku a přesunout na konec stránky Zpět na začátek stránky