Zdá se, že používáte prohlížeč, který nepodporuje dnešní standard pro zobrazování obsahu na webu. To může způsobit, že některé části webu nemusí fungovat správně. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, který současné standardy splňuje.

Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte web Libereckého kraje. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Přeskočit navigaci a přesunout k obsahu

Upozornění

Koukněte se na Liberec a okolí z výšky. Přijďte na vyhlídku! Od pondělí 5. 5. je otevřena vyhlídka na střeše budovy krajského úřadu, a to každý pracovní den od 8:00 hodin. V pondělí a středu do 16:30, v úterý a čtvrtek do 15:30 a v pátek do 14:00.

Dočasně je uzavřen hlavní vstup do budovy krajského úřadu. Ke vstupu slouží boční vchod C, kde se nachází i recepce.

Více informací
Přeskočit obsah stránky a přesunout k patičce

Psychiatrické oddělení s protialkoholní stanicí je po rekonstrukci

Mgr. Langer Jiří

  • 04. 03. 2008 00:00

Sdílet článek

[id:6213|autor:Mgr. Langer Jiří|email:jiri.langer@kraj-lbc.info|telefon:485 226 302|mobil:|aktualizace:]

Krajská nemocnice Liberec, a.s. dokončila rekonstrukci psychiatrického oddělení za 2 300 000 Kč. V pondělí 3. března  po více než tříměsíčních stavebních úpravách zahájila zdejší psychiatrie běžný provoz. Slavnostního otevření se zúčastnili  vedle vedení nemocnice a psychiatrického oddělení i zástupci zřizovatele z Libereckého kraje, MUDr. Jaroslav Krutský, radní pro zdravotnictví a náměstek hejtmana Radim Zika.

„Rekonstrukce zahrnovala tři samostatné etapy - rozvoj protialkoholní stanice, rekonstrukce  venkovní kanalizace a  výměnu zbylých starých rozvodů vody v objektu,“ uvedl Jaroslav Krutský.
V souvislosti s Rozvojem protialkoholní stanice proběhly stavební úpravy dvou částí  1. poschodí objektu psychiatrie:
1.  Stavební úprava  tří lůžkových pokojů vyčleněných pro protialkoholní péči vč. vestavby dvou nových sociálních zařízení  k těmto pokojům  (nové příčky, elektroinstalace,  rozvody vody a  kanalizace, podlahy,  malby interiérů)
2.  Stavební úpravy části jídelny a terasy,  kdy z bývalé terasy vznikla zazdívkou a osazením oken nová terapeutická místnost.   Zároveň došlo ke zmenšení prostor kuchyňky a zvětšení samotné jídelny.  V rámci tzv.  dispozičních změn byly přemístěny kanceláře archívu a vrchní sestry.  I tady byly nainstalovány nové příčky, okna, elektroinstalace, podlahy a proběhly malby interiérů.

Stavební úpravy dvou částí patra byly hrazeny z dotace Minsiterstva zdravotnictví a  finanční účasti nemocnice.Celkový náklad: 1 917 074 Kč, z toho 1,1 mil dotace z MZ.  Stavební úpravy z dotace byly zahájeny  26. listopadu 2008 a skončily 10. února 2008.
Po dokončení výše popsaných stavebních úprav musela být řešena havarijní situace ucpané venkovní kanalizace s tím, že byla vybudována nová trasa kanalizace s napojením do Arbesovy ulice. Oprava havárie venkovní kanalizace představovala částku 257 370 Kč a trvala od 5. února do 17. 2. 2008. 

K výměně zbylých, starých rozvodů vody (cca 5 stoupaček)  došlo v termínu  5. 2. – 29. 2. 2008 a celkové náklady činily 150 000 Kč.
Současná tvář protialkoholní stanice:

Protialkoholní léčba na psychiatrickém oddělení má mnohaletou tradici. Na úseku protialkoholní léčby probíhá dobrovolná ústavní protialkoholní léčba,  tzv.  střednědobá,  tj. 3 měsíční. Dále jsou tu zajišťovány doléčovací pobyty pro absolventy ústavní léčby, stabilizační pobyty a krátkodobé hospitalizace (příprava na protialkoholní léčbu ambulantní).

 „Základem terapie je léčba režimová se skupinovou a racionální psychoterapií.  Psychoterapeutický program probíhá denně a zahrnuje komunitní setkání, lékařské vizity, pracovní terapii, arteterapii, muzikoterapii, dramaterapii, nácviky sociálních dovedností, relaxační techniky, sportovní a kulturní aktivity aj.,“ popisuje režim zmíněného pracoviště KNL,a.s.  MUDr. Marie Hyánková st., vedoucí lékařka protialkoholní stanice.  Důraz je podle ní kladen na nácvik nových způsobů životního rytmu a režimu.

 

Podle možností poskytuje stanice terapeutická setkání s rodinnými příslušníky a pomáhá řešit sociální problémy pacientů způsobené závislostí. Program probíhá denně, včetně víkendů, prakticky nepřetržitě. Jednotlivé aktivity se v přesně vypracovaném sledu střídají a v rámci režimu jsou organizovány i propustky do domácího prostředí, příp. kontakty s pracovištěm v rámci resocializace pacientů. 

Na úseku pracují či spolupracují: vedoucí lékařka úseku,  klinická psycholožka, sociální pracovnice a 5 sester specialistek v oboru psychoterapie, vesměs s odbornými dlouholetými zkušenostmi a znalostmi v oboru návykových nemocí.

Oddělení disponuje 10 lůžky – 3 pokoji. Stanice má vlastní sociální zařízení (zvlášť pro muže a ženy). Díky rekonstrukci se stanice „rozrostla“ o zcela novou, společenskou a terapeutickou místnost.

„Závislost na alkoholu je řazena mezi duševní choroby,  pacienti mají tedy statut stejný jako ostatní hospitalizovaní lidé v nemocnici, a platí stejný regulační poplatek jako na jiných odděleních,“  popisuje praxi MUDr. Hyánková. 

Dodejme, že rekonstrukce protialkoholní stanice přinesla především zvýšení celkového standardu, který je odpovídající postavení krajské nemocnice a oboru psychiatrie.  Lepší podmínky by měli pocítit jak pacienti, tak personál, a měly by se projevit v lepší úrovni ošetřovatelské i léčebné péče. 

 

 

Sdílet článek

Zpět
Přeskočit patičku a přesunout na konec stránky Zpět na začátek stránky