Můžeme pracovat s cookies,
ať víme, jak to na našem webu žije?

Radní Podzimek jednal s představitelem Zemědělského svazu ČR

24. 07. 2012

 

Krajský radní pro resort zemědělství a životního prostředí Jaroslav Podzimek ČSSD) přijal v úvodu týdne v sídle Krajského úřadu Libereckého kraje v Liberci  předsedu představenstva Výrobně obchodního družstva (VOD) AVENA Kravaře Pavola Belanyiho. Ten je v současné době i členem Krajského představenstva Zemědělského svazu ČR a jeho celostátního výboru.„Zemědělský svaz je sdružení zemědělských společností, zemědělských a odbytových družstev, zemědělců a dalších podnikatelů, jejichž podnikání je zaměřeno na zemědělství. Zajímá mě jejich činnost a samozřejmě i práce VOD AVENA Kravaře,“uvedl radní.

Podle Pavola Belanyiho má VOD Kravaře 32 zaměstnanců a hospodaří na 1 400 ha zemědělské půdy, z toho je 900 ha orné půdy a 500 ha trvale travního porostu. Vlastní 580 ks skotu, z toho 220 kusů dojnic v nově rekonstruovaném kravíně a produkuje 5 500 litrů mléka za den.

„V současné době pracujeme na výstavbě bioplynové stanice (BPS) s výkonem 600 KW, která má být dokončena v říjnu letošního roku a na její stavbu nebyly čerpány žádné dotace,“ řekl předseda představenstva.

Na schůzce se hovořilo nejen o současném vývoji žní, ale především o problémech, které trápí mnohé zemědělce, především nízké výkupní ceny mléka.

„Bohužel, ty se v současné době pohybují ve výši cca – 7 Kč za litr mléka, což sotva pokrývá náklady na výrobu,“ připomněl Jaroslav Podzimek s tím, že rovněž přibývají problémy kolem vymahatelnosti pohledávek.

„Uvidíme, co chystá Ministerstvo zemědělství (MZe), které hodlá do konce letošního roku představit nový koncepční materiál, z něhož by měla vycházet politika České republiky v oblasti zemědělství a potravinářství od roku 2014. Zda dokument, který má mimo jiné řešit problém propadající se živočišné výroby, bude přínosem pro práci zemědělců a družstev, jakým je třeba právě i zatím úspěšné VOD AVENA v Kravařích,“ doplnil radní.

 

Mgr. Langer Jiří
jiri.langer@kraj-lbc.cz
Telefon: 485 226 302
Mobil: 739 541 588