Seniory v domovech důchodců zabaví videohovory po Skypu i WhatsAppu

16. 11. 2020

Současná komplikovaná doba související s koronavirovou pandemií klade vysoké nároky na psychickou odolnost nejen zaměstnanců, ale především klientů v domovech důchodců. Již dlouhou dobu je v zařízeních pro seniory zákaz návštěv; starým lidem kontakt s rodinou velmi chybí. Ředitelé domovů důchodců o tom vědí a snaží se jim pomoci za využití nejmodernější techniky.

„Běžně se využívají například chytré telefony. Personál s jejich pomocí umožňuje uživatelům spojit se s rodinou prostřednictvím videohovoru po Skypu či WhatsAppu. Domov důchodců ve Velkých Hamrech bude mít od 16. listopadu vlastní televizní kanál, takže uživatelům na jejich pokojích bude vysílat informace a zábavu,“ uvedl Petr Tulpa, náměstek hejtmana pro resort sociálních věcí.

Nepřímá komunikace mezi seniory a jejich blízkými čile funguje, předávají se vzkazy i balíčky. Na webových stránkách jednotlivých zařízení pro seniory se objevují aktuality pro rodinné příslušníky.  „Tam, kde to technické podmínky dovolí, se plánuje zprovoznění oddělených návštěvních místností,“ upozornil náměstek Tulpa.

V některých domovech důchodců se kvůli nákaze potýkají s nedostatkem personálu, v péči o seniory ale nepolevují „Přestože zařízení fungují v omezeném režimu, poskytují pouze základní činnosti a vymizely kolektivní volnočasové aktivity, snaží se personál již nyní připravovat vánoční výzdobu a pozitivně klienty motivovat,“ uzavřel náměstek Tulpa.

Mgr. Filip Trdla
filip.trdla@kraj-lbc.cz