Setkání hejtmana s prezidentem Rotary clubu Liberec – Jablonec

Markgrafová Eva Mgr.

• 15. 02. 2006 00:00

[id:3599|autor:Markgrafová Eva Mgr.|email:eva.markgrafova@kraj-lbc.info|telefon:485 226 327|mobil:739 541 592|aktualizace:]

Hejtman Libereckého kraje Petr Skokan přijal v sídle kraje Petra Lelka, presidenta Rotary clubu Liberec – Jablonec, aby se dozvěděl o činnosti klubu a osobně mu předal vlajky od amerických rotariánů, s nimiž se hejtman setkal při své cestě po USA, kam zavítal koncem loňského roku na pozvání americké vlády.

Hlavním tématem debaty se tak stala činnost rotariánů, jejichž základním posláním je  upřednostnit službu a pomoc druhému před vlastním zájmem. Za zakladatele celosvětového rotary hnutí je považován americký právník Paul P.Harris z Chicaga. „Ten po několikaletých zkušenostech a studiu života a lidí v nejrůznějších zaměstnáních ve  státech Unie i v evropských zemích přišel s nápadem vytvoření klubu, kde by se scházeli muži v  produktivním věku na základě myšlenky vzájemné i obecně prospěšné služby. První schůzka prvního rotary klubu na světě se uskutečnila  23. února 1905 v Chicagu (Illinois, USA) a postupně se hnutí rozšiřovalo na další kontinenty. Dnes mezinárodní společenství Rotary klubů – Rotary International (RI) sdružuje 32 507 klubů, což představuje 1 224 297 členů - mužů i žen ze 168 zemí,“ vypočítává Petr Lelek a zdůrazňuje, že RI a její nadace The Rotary Foundation finančně podporují a zároveň aktivně pomáhají při řešení vážných humanitárních problémů, jakými jsou zemětřesení, povodně či  hladomor. K dalším celosvětovým akcím RI patří  i očkování proti dětské obrně, boj proti AIDS, boj s negramotností, atp.

„Československé rotary kluby vznikaly krátce po 1. světové válce. První klub vznikl v Praze 14. září 1925. Po 2. světové válce však bylo v ČSR rozvíjející se rotary hnutí přerušeno a obnoveno bylo až v roce 1990. V současnosti pracuje  v ČR cca 40 klubů, které sdružují 923 členů. V Liberci byl první rotary klub založen v roce 1936 a jeho členy byli též pánové Theodor a Johann Wolfgang Liebigové,“ připomíná Petr Lelek a prozrazuje, že novodobá historie libereckého klubu se začala psát až v roce 1993, kdy byl ustaven Rotary klub Liberec-Jablonec, který sdružuje rotariány z obou regionů. „Přestože má nyní náš klub pouze 12 členů, má za sebou bohatou charitativní činnost.“  Ve spolupráci se zahraničními kluby zrealizoval řadu významných humanitárních akcí. Například zajistil schodišťovou zvedací plošinu a vybavení pro ALVALIDU - denní stacionář a škola pro děti s kombinovaným postižením, pořídil vybavení pro děti s těžkým handicapem, čtecí lupu pro  zrakově postižené, speciální zvedací zařízení pro tělesně postižené do bazénu. Kromě toho se podílel i na  prázdninových pobytech pro děti ze ZŠ či chráněném bydlení v Hodkovicích. Za další významnou činnost označuje Petr Lelek  práci s mládeží, které dominují  studentské výměny. „Ve spolupráci s Rotary International a místními rotary kluby jsme zorganizovali více než 20 ročních výměnných pobytů studentů v USA a Brazílii  a věnujeme se také zprostředkování jednoročních stipendií na universitách v zahraničí.“

V současné době je hlavním projektem klubu pomoc při budování charitativního zařízení v Chrastavě. „Domov Sv. Vavřince v Chrastavě je určen pro osamělé seniory. Do budoucna by měl sloužit také pro přestárlé lidi z domova důchodců, kteří by zde měli nalézt přátelské prostředí k dožití. Náš klub se do projektu, který iniciovala charita, zapojil už v roce 2002 a  cílem bylo zajistit prostředky pro rekonstrukci střechy a rozšíření kapacity domova o využitelné podkroví. Ze sbírek z různých zdrojů bylo proinvestováno téměř půldruhého milionu korun Vedle našeho klubu se na sbírkách také významně podílely kluby Rotary Dreiländereck Oberlausitz Zittau a Freital. Vzhledem k tomu, že hlavní zdroje již byly vyčerpány,  a přitom ke zdárnému  dokončení projektu chybí ještě kolem 700 tisíc Kč, požádali jsme o pomoc své přátele z naší nadace. Podmínkou pro přidělení další účelové dotace od nadace Rotary je zajištění části potřebných prostředků z komunálních zdrojů, což by mělo být zároveň zárukou úspěšného dokončení projektu. Uvítáme proto jakoukoliv iniciativu, která napomůže k úspěšnému dovršení celého díla,“ uzavírá prezident klubu, na jehož adresu hejtman Petr Skokan uvedl: „Aktivit  tohoto klubu si velice vážím. Jako hejtman mohu potom pouze konstatovat, jsem rád, že  rotariáni působí a nezištně pomáhají i v našem kraji.“