Skončil stav nebezpečí, škody prozatím vyčísleny na 6,5 mld. Kč

Šírová Květa

• 06. 09. 2010 17:31

Včera o půlnoci skončil v Libereckém kraji Stav nebezpečí, který vyhlásil po bleskové povodni 7. srpna 2010 hejtman Libereckého kraje Stanislav Eichler.

„Škody nejsou ještě stále kompletně vyčísleny. V obcích se zatím dosáhly na částku 6,5 mld. Kč. Zbývá ještě započítat údaje z devíti obcí,“ řekl hejtman Libereckého kraje.

Celkové škody na silnicích II. a III. třídy jsou 2 mld. Kč (z toho 1,5 mld. silnice a 0,5 mil. mosty). Celkem bylo zasaženo 198 mostů na silnicích II. a III. třídy, u 121 mostů je omezena zatížitelnost mostu. Na železnici činí škody  104 mil. Kč a na majetku ve správě Povodí Labe – 1,7 mld. Kč.

K dnešnímu dni bylo celkem vyplaceno na dávkách hmotné nouze – dávka na mimořádnou pomoc při živelných katastrofách 62 mil 156 tisíc Kč a vyřízeno celkem 1 872 žádostí (počet poškozených domácností).

Souhrnné informace jednotlivých složek IZS LK a AČR:

Armáda ČR

Během povodní AČR nasadila 1 800 vojáků, 360 ks techniky a 10 psychologů Armády ČR.

K dnešnímu dni bylo celkem postaveno 11 mostů, 2 mosty byly demontovány, 1 most je ve výstavbě a v plánu je stále ještě stavba 1 mostu (Višňová – Víska).

Přehled náhradních mostů vybudovaných Armádou ČR dle data stavby:

1)      Chrastava 45 m, 40 t (demontován 2. 9. 2010)

2)      Dolní Vítkov 12 m, 20 t (demontován 4. 9. 2010)

3)      Cvikov 12 m, 20 t

4)      Chrastava 42 m, 40 t

5)      Cvikov – Rousínov 12 m, 20 t

6)      Raspenava 18 m, 20 t

7)      Raspenava 18 m, 20 t

8)      Horní Vítkov u ZŠ a MŠ 12 m, 10 t

9)      Brniště 24 m, 20 t

10) Chrastava 18 m, 20 t

11) Mařeničky 18 m, 10 t

12) Heřmanice u Brodu 24 m, 20 t

13) Nová Ves 24 m, 20 t

14) Višňová – Víska – ve výstavbě

HZS LK

Během povodní zasahovalo 1 769 hasičů, 221 ks techniky, 6 psychologů HZS ČR a 3 členové týmů posttraumatické péče HZS krajů.

Na záchranných a likvidačních pracích v LK se podílely jednotky požární ochrany:

Libereckého kraje

Středočeského kraje

Vysočina

Jihomoravského kraje

Karlovarského kraje

Plzeňského kraje

Hl. města Prahy

ZÚ Hlučín

Královéhradeckého kraje

Správy železniční a dopravní cesty

Policie ČR

Během povodní zasahovalo 750 policistů, 171 vozidel a 13 psychologů Policie ČR.

ZZS LK

Během povodní zasahovalo 208 záchranářů a 37 vozidel.

Celkem bylo ošetřeno na 700 pacientů – drobná poranění, převazy ran, ošetření strhaných puchýřů, kontroly starších lidí a hypertoniků, bolesti zad a končetin,virozy a teploty, alergické reakce na štípnutí, psychická rozrušení, popáleniny, zlomená končetina, kardiální obtíže. Rozvoz léků.

Psychosociální a psychologická pomoc byla poskytnuta cca 1200 podpůrnými rozhovory. (Psychologickou pomoc poskytovalo také 53 psychologů dobrovolníků.)

Od počátku povodní bylo hospitalizováno na infekčním oddělení 19 osob, dle vyšetření všechny případy bez epidemiologické souvislosti.

Lékařská péče byla taktéž poskytována subjekty:

Vodní záchranná služba Nové Mlýny

Komora záchranářů

ČČK Liberec

ČČK Praha

Nemocnice Jablonec nad Nisou

Nemocnice Frýdlant v Čechách

Krajská nemocnice Liberec

Záchranná služba Jihomoravského kraje

Na záchranných a likvidačních pracích v LK se také podílely:

Armáda ČR

Celní správa

PČR

Městské a obecní policie

Povodí Labe a Ohře

energetické pohotovostní služby

plynárenské služby

horská služba

Nasazení vězňů na úklid povodňových škod na obecním majetku:

Chrastava 30 vězňů,

Raspenava 15 vězňů,

Dětřichov 5 vězňů,

Hrádek nad Nisou žádá na listopad o 10 vězňů,

Habartice, Heřmanice a Černousy zvažují žádosti.