Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace

Víkend bez tolerance na Frýdlantsku odhalil u řidičů řadu přestupků

Víkend bez tolerance na Frýdlantsku odhalil u řidičů řadu přestupků

[25962|9dca34a53973438aecf90fbd2a055e23|5|public/vnejsi_vztahy/rich_eedf685004.jpg]

29. 05. 2008
[id:6504|autor:Mgr. Langer Jiří|email:jiri.langer@kraj-lbc.info|telefon:485 226 302|mobil:|aktualizace:]

Do akce, jejímž cílem je upozornit řidiče na možné nebezpečí, se poprvé zapojil také kraj

Čtyři řidiči pod vlivem alkoholu. Takový byl výsledek akce nazvané Víkend bez tolerance, kterou na Frýdlantsku z pátka na sobotu pořádala Policie České republiky ve spolupráci s Libereckým krajem. Do akce, jejímž cílem je upozornit řidiče na možné nebezpečí, se poprvé zapojil také kraj, který řidičům, kteří obstáli „bez ztráty kytičky“ věnoval pomůcky odhalující alkohol v krvi a různé tiskoviny.

“Akce byla v první řadě zaměřená na přítomnost alkoholu v krvi řidičů. Trvala čtyři hodiny během kterých policisté zkontrolovali celkem 115 řidičů a odhalili čtrnáct přestupků,” uvedla tisková mluvčí liberecké policie Vlasta Suchánková s tím, že akce se zúčastnilo jedenáct policejních hlídek.

Test prokázal přítomnost alkoholu v krvi čtyřech řidičů, dva byli pokutováni za nepoužití bezpečnostních pásů a osm neprošlo kontrolou technického stavu vozidel.

“Mezi čtyřmi alkoholovými hříšníky byla také šedesátiletá řidička, kterou policisté kontrolovali v Bulovce a které naměřili v krvi 1,28 promile alkoholu,”  uvedla mluvčí policie.

Kuriózním případem byl podle ní třiatřicetiletý muž, který řídil bez řidičského oprávnění. “Ujel asi pět metrů a potom se šel policistům sám udat,” konstatovala tisková mluvčí.

Každý kontrolovaný řidič obdržel brožurku Libereckého kraje, která obsahuje informační tabulku s dobami odbourávání alkoholu z krve a údaje o některých dopravních nehodách, které způsobil alkohol v loňském roce. Pokud kontrolovaný řidič neřídil s alkoholem v krvi, obdržel od policistů jako dárek alkoholtester na jedno použití.

“Akce “víkendy bez tolerance” jsou dalším způsobem spolupráce s Policií České republiky. Kontrol řidičů na alkohol jsme se doposud neúčastnili. S prohlubováním spolupráce tímto směrem však počítáme,” uvedl Vladimír Richter, člen rady Libereckého kraje, pověřený vedením resortu dopravy.

“První z víkendů “bez tolerance” proběhl na Frýdlantsku, kde jsme v loňském roce zaznamenali vysoké číslo dopravních nehod způsobených pod vlivem alkoholu. Další akce samozřejmě plánujeme, ale z pochopitelných důvodů, nebudeme uveřejňovat kdy a kde budou probíhat,” uzavřel Richter s tím, že problematika alkoholu za volantem je jednou z hlavních priorit Libereckého kraje.

V loňském roce zemřelo na silnicích Libereckého kraje v důsledku dopravních nehod 46 osob. Nejčastější příčinou všech smrtelných nehod byla nepřiměřená rychlost. O 38 více,  celkových 413 dopravních nehod, zavinili řidiči pod vlivem alkoholu. Ani v letošním roce není vývoj dopravních nehod v Libereckém kraji, nikterak příznivý. Počet nehod způsobených pod vlivem alkoholu se sice za první tři měsíce snížil o 10 případů ve srovnání se stejným obdobím v loňském roce, nicméně 86 nehod je stále velmi vysoké číslo.

 

Od počátku roku 2008 do konce března, se staly 2 smrtelné dopravní nehody, při nichž byl u řidičů zjištěn alkohol. Dne 9.2.2008 zemřel 26letý řidič, když nezvládl řízení a při průjezdu pravotočivou zatáčkou narazil do betonového sloupu elektrické vedení. 5.3.2008 u obce Jitrava zemřel 27letý řidič, který řídil pod vlivem alkoholu a havaroval do protijedoucího nákladního vozidla.

V roce 2008 Liberecký kraj zpracoval marketingový plán činností, ve kterém byla problematika alkoholu za volantem označena za jednu z hlavních priorit, které musí být řešeny. Liberecký kraj se vydal jak cestou prevence tak cestou represivní a to ve spolupráci s Policií ČR.

„Akce „víkendy bez tolerance“ jsou dalším způsobem spolupráce s Policií ČR. Dlouhodobě spolupracujeme s Policií např. v oblasti kontrol nákladní dopravy, resp. zákona o silniční dopravě.  Kontrol řidičů na alkohol, jsme se doposud neúčastnili. S prohlubováním spolupráce tímto směrem však počítáme,“ uvedl Vladimír Richter, člen rady Libereckého kraje, pověřený vedením resortu dopravy.

„První z víkendů „bez tolerance“ proběhl na Frýdlantsku, kde jsme v loňském zaznamenali, vysoké číslo dopravních nehod způsobených pod vlivem alkoholu. Další akce samozřejmě plánujeme, ale z pochopitelných důvodů, nebudeme uveřejňovat kdy a kde budou probíhat,“ dodal Richter. (s využitím Deník)

Mgr. Langer Jiří
jiri.langer@kraj-lbc.cz
Telefon: 485 226 302