Vítězem soutěže Vesnice roku 2012 Libereckého kraje je obec Studenec

02. 07. 2012

Vítězem krajského kola soutěže Vesnice roku 2012 v Libereckém kraji se stal podkrkonošský Studenec. Rozhodla o tom hodnotitelská komise, která ocenila zejména aktivní přístup k mládeži a fungování místních sportovních klubů a oddílů.

„V Libereckém kraji se do letošního ročníku soutěže přihlásilo 15 obcí, což bylo o čtyři méně než v loňském ročníku a vůbec nejméně za posledních sedm ročníků. O postup do finále se utkaly dvě obce z Českolipska, pět obcí z Jablonecka a po čtyřech z Liberecka a Semilska“,  řekl Vít Příkaský (ČSSD), náměstek hejtmana LK jehož resort společně s ostatními subjekty soutěž Vesnice roku Libereckého kraje pořádá.

A právě do semilského okresu putuje zlatá stuha za vítězství v krajském kole. Desetičlenná krajská komise hodnotitelů navštívila mezi prvním a osmnáctým červnem všechny přihlášené vesnice a následně došla k závěru, že nejvíce ji oslovil Studenec, se svými 1850 obyvateli druhá největší z přihlášených vesnic.

Studenec zaujal komisi zejména velmi aktivním přístupem k mládeži a dětem a fungováním řady sportovních oddílů a klubů. Radnice prezentovala komplexní rozvoj obce ve všech oblastech, které vytvářejí moderní obec a zahrnují například spolkový život v obci a zapojení místních obyvatel, strategický koncepční rozvoj, péči o životní prostředí a školství,“ přibližuje pocity hodnotitelů tajemník komise Jiří Jansa z Centra pro regionální rozvoj ČR, které letos již podruhé zastupovalo v krajských kolech ministerstvo pro místní rozvoj jako jednoho z vyhlašovatelů soutěže.

Studenec za vítězství v krajském kole obdrží vedle zlaté stuhy a postupu do republikového finále také finanční ocenění ve výši milion korun. Slavnostní předání ocenění proběhne 16. srpna tohoto roku přímo ve Studenci. Na přelomu srpna a září navštíví Studenec celostátní komise soutěže a ze třinácti finalistů pak v první polovině září vybere letošního vítěze soutěže. Ten získá za své vítězství prémii 2 miliony korun.

V soutěži Vesnice roku se každoročně udílí i další ocenění, spojená s možností dotace z Programu obnovy a rozvoje venkova ve výši 600 tisíc korun. Modrou stuhu za společenský život získala Mříčná na Semilsku, ležící ani ne deset kilometrů od vítězného Studence, bílou stuhu za činnost mládeže získala Nová Ves nad Nisou na Jablonecku, oranžová stuha za spolupráci obce se zemědělským subjektem putuje do obce Všelibice na Liberecku a zelenou stuhou za péči o zeleň a životní prostředí se budou moci pochlubit v Karlovicích na Turnovsku (kompletní přehled ocenění je přílohou této tiskové zprávy).

Vesnice roku je již tradiční, velmi oblíbená a také velmi prestižní soutěž, především mezi menšími obcemi. Nejde jen o možnost získat finanční prémii v případě úspěchu, ale také o možnost představit sebe sama a prezentovat, jak se obyvatelé obce podílí na jejím rozvoji. A právě to je také cílem soutěže, aby i nejmenší vesnice žily a rozvíjely se,“ zamýšlí se nad významem soutěže Markéta Reedová, generální ředitelka CRR ČR.

Kompletní přehled vítězů a ocenění krajského kola soutěže v Libereckém kraji

Zlatá stuha – krajský vítěz

Obec: Studenec (okres Semily)

Modrá stuha – za společenský život

Obec: Mříčná (okres Semily)

Bílá stuha – za činnost mládeže

Obec: Nová Ves nad Nisou (okres Jablonec nad Nisou)

Oranžová stuha – za spolupráci obce a zemědělského subjektu

Obec: Všelibice (okres Liberec)

Zelená stuha – za péči o zeleň a životní prostředí

Obec: Karlovice (okres Semily)

Další ocenění:

Skokan roku

Obec: Jiřetín pod Bukovou, (okres Jablonec nad Nisou)

Ocenění za rozvoj venkova

Obec: Albrechtice v Jizerských horách (okres Jablonec nad Nisou)

Diplom za vzorné vedení obecní knihovny

Obec: Všelibice, okres: Liberec.

Diplom za vzorné vedení obecní kroniky

Obec: Všeň, okres: Semily.

Zlatá cihla v Programu obnovy venkova za příkladné stavby na venkově, realizované v duchu Programu obnovy venkova:

Kategorie A    Obec: Polevsko (kostel Nejsvětější trojice), okres: Česká Lípa.

Kategorie B    nebyla udělena

Kategorie C    nebyla udělena

Diplom za podporu a rozvoj sportu

Obec: Zlatá Olešnice, okres: Jablonec nad Nisou.

Diplom za sociální program pro obyvatelstvo

Obec: Český Dub, okres: Liberec.

Diplom za aktivní přístup k sociální integraci

Obec: Osečná, okres: Liberec.

Diplom za odstraňování povodňových škod

Obec: Nová Ves, okres: Liberec.

Diplom za úpravu veřejného prostranství

Obec: Koberovy, okres: Liberec.

Diplom za podporu a rozvoj školství

Obec: Kravaře, okres: Česká Lípa.

Šírová Květa
kveta.sirova@kraj-lbc.cz