Vyhlídka z jablonecké radnice se otevře na Velikonoční slavnosti

Mgr. Filip Trdla

tiskový mluvčí kraje a krajského úřadu

• 10. 04. 2019 00:00

Z radniční věže je nádherný výhled na celý Jablonec a za jasného počasí uvidíte i Ještědský hřbet, Jizerské hory, Černostudniční hřeben nebo Císařský kámen. Jako rozhledna bude letos sloužit věž radnice už o Velikonočních slavnostech, které se konají od 17. dubna.

Radniční budova procházela v minulých letech rekonstrukcí, kvůli které byla věž pro výletníky uzavřena. V letošní sezóně turistické infocentrum nabídne první výstupy už během Velikonočních slavností. “Na věž je možné vystoupat jen v doprovodu průvodce v otevírací době magistrátu. V době Velikonočních slavností bude tedy k dispozici průvodce ve středu 17. dubna a ve čtvrtek 18. dubna od 10 do 15 hodin. Sraz je v každou celou hodinu v přízemí radnice v informačním středisku, kde budou k zakoupení i vstupenky – pro dospělé za 20 korun, děti za 10 korun. Pro děti do 6 let a seniory nad 70 let je výstup na věž zdarma,” komentuje Petr Vobořil, ředitel Jabloneckého kulturního a informačního centra, které výstupy zajišťuje.

Věříme, že nám počasí bude přát a lidé si slavnosti i vyhlídky z věže užijí. Od května bude pak věž otevřená pravidelně každý všední den. Spolu s otevřením radniční věže rozšiřujeme také naše služby v přízemí radnice. Přímo v prostorách informačního střediska magistrátu si mohou lidé zakoupit mapy, turistické známky nebo drobné suvenýry. Na místě bude k dispozici jazykově vybavený pracovník, který rád návštěvníky nejen doprovodí na vyhlídku z ochozu věže, ale i poradí, kam v Jablonci vyrazit, kde se ubytovat nebo pomůže vyhledat dopravní spojení,” dodává Petr Vobořil.

Budova radnice na Mírovém náměstí v Jablonci nad Nisou byla postavena ve funkcionalistickém stylu v letech 1931–1933 podle návrhu profesora Ing. arch. K. Wintera. Od začátku sloužila nejen jako administrativní budova, ale zároveň také jako kulturní centrum s restauracemi a kinem. Výška věže je 51 m, z úrovně náměstí vede na vrchol 250 schodů. Na radniční věži jsou hodiny, jejichž ručky jsou neobvykle rozměrné, neboť přímo v nich jsou umístěny osvětlovací žárovky. Minutový ukazatel měří 277,5 cm!

Otevírací doba radniční věže – Mírové nám., Jablonec nad Nisou

Velikonoční slavnosti – st 17. 4., čt 18. 4.

10, 11, 12, 13, 14, 15 hodin

(výstupy možné jen s průvodcem, sraz je v uvedené hodiny v přízemí radnice v informačním středisku, za příznivého počasí)

květen – všední dny

10 a 14 hodin

Pokud by měl někdo zájem přijít v jiný čas, je možné se domluvit předem přímo na informačním středisku magistrátu nebo na telefonu 774 667 677.

červen, červenec, srpen – všední dny

pondělí a středa: 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16 hodin

úterý a čtvrtek: 10, 11, 12, 13, 14, 15 hodin

pátek: 10, 11, 12, 13, 14 hodin

září – všední dny

10 a 14 hodin

vstupné

dospělí – 20 Kč

děti, studenti, ZTP, senioři – 10 Kč

do 6 let, nad 70 let, pedagogický dozor –  zdarma

Upozornění

Výstupy nejsou vhodné pro vozíčkáře a méně pohyblivé návštěvníky. V budově radnice se sice nachází bezbariérový výtah, ale v samotné věži je potřeba zdolat 116 schodů!

Více info na www.jablonec.com

Kontaktní osoba za JKIC: