Zdá se, že používáte prohlížeč, který nepodporuje dnešní standard pro zobrazování obsahu na webu. To může způsobit, že některé části webu nemusí fungovat správně. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, který současné standardy splňuje.

Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte web Libereckého kraje. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Přeskočit navigaci a přesunout k obsahu Přeskočit obsah stránky a přesunout k patičce

Výstava v turnovském muzeu připomíná sedmdesátiny autora kopií korunovačních klenotů

Jan Mikulička

odborný zaměstnanec vztahů s veřejností

  • 12. 03. 2024 09:43
  • Kultura

Sdílet článek

Sedmdesáté narozeniny šperkaře Jiřího Urbana připomíná nová výstava v turnovském Muzeu Českého ráje. Oživí ji komentované prohlídky, ale 28. března také křest monografie, kterou k sedmdesátinám Jiřího Urbana připravil kurátor výstavy Miroslav Cogan a s podporou ministerstva kultury a města Turnova vydá turnovské muzeum. Slavnostní zahájení výstavy se uskuteční ve čtvrtek 14. března v 17 hodin.

Snad žádný z českých současných šperkařů se nemůže pochlubit tak rozsáhlým tvůrčím záběrem jako Jiří Urban. Ve druhé polovině 80. let vedl vývojovou dílnu družstva Granát Turnov, ve šperkovém designu pokračoval jako spolumajitel firmy RSG do roku 2010 a současně celou dobu vytvářel vlastní originální šperky a šperkařské objekty a také kreslil a maloval.

Největší mediální ohlas však vyvolaly jeho kopie korunovačních klenotů. Věnuje se jim od roku 2008, zvláště těm spojených s Lucemburky. Patří k nim císařská koruna sv. Říše římské, Svatováclavská a Lombardská koruna, kterou Karel VI. nechal zhotovit ke své korunovaci římským králem roku 1346 a poté věnoval dómu v Cáchách. Právě tuto kopii a po ní i kopii císařské koruny Napoleona Bonaparte mohlo turnovské muzeum díky dobrým vztahům s Jiřím Urbanem po jejich dokončení krátce vystavit ve své Klenotnici.

K jeho nejvýznamnějším realizacím z této oblasti ale počítáme kopii gotické Sedlecké monstrance, metr vysokého architektonického klenotu z pozlaceného stříbra. Monstranci, čtyři koruny a také zlaté šperky a drobné objekty se vzácnými drahokamy budou bezpochyby hlavním magnetem rozsáhlé výstavy. Kromě Klenotnice však kreativní a pracovitý jubilant obsadí i výstavní sál ve 3. poschodí muzea, kde vystaví své malby – krajiny i figurální motivy a zátiší z posledních tří dekád a desítky šperků a objektů od poloviny 80. let 20. století do současnosti.

O výstavní prostor se však podělí s dcerou, akademickou malířkou Markétou Urbanovou, a zetěm Janem Jarošem, výtvarníkem a designérem, kteří přispějí ukázkami ze své tvorby. Smyslem tohoto spojení je naznačit niveau, v němž se Jiří Urban coby výtvarník pohybuje. S dcerou Markétou hodně o své tvorbě diskutují, někdy i vedle sebe malují. Jan Jaroš se zase podílel na vzniku některých korun. Před studiem na pražské UMPRUM absolvoval turnovskou šperkařskou školu jako zlatník  a nyní vyučuje design na Fakultě architektury ČVUT. Vystaví ale nejen ukázky svého designu, mimo jiné sklo, které navrhuje pro proslulou sklárnu Lasvit, ale také soubor kovových plastik ze své volné tvorby. 

TZ: Muzeum Českého ráje

Sdílet článek

Zpět
Přeskočit patičku a přesunout na konec stránky Zpět na začátek stránky