Zdislavskou Hasičskou noc pod Ještědem vyhráli sousedé z Kněžmostu

• 10. 10. 2013 13:14

Tradiční soutěž sborů dobrovolných hasičů Hasičská noc pod Ještědem, která se letos o minulém víkendu  konala již po šesté se startem v obci Zdislava, vyhráli dobrovolní hasiči ze středočeské obce Kněžmost. Stříbro bral tým Liberec Sever a bronz SDH Růžodol I.

Nad soutěží osmadvaceti zúčastněných družstev převzal záštitu hejtman LK Martin Půta, který pořadatelům, žel, musel poslat omluvu: „Dobrý den, slíbil jsem, že přijedu na zahájení Hasičské noci. Musím se bohužel omluvit, odjíždím na služební cestu a potřebuji se trochu vypotit, sklátila mě nějaká virová. Soutěži přeji úspěch a Vám děkuji za organizaci. Snad to vyjde za rok... s omluvou Martin Půta.“

Soutěže se účastnilo 28 čtyřčlenných soutěžních družstev, které hasičskými vozy objížděly  třináct stanovišť s netradičními disciplínami.

Slavnostní zahájení samotné soutěže se konalo v kulturním sále ve Zdislavi. Dále se  posádky přesouvaly na stanoviště v obcích Osečná, Kotel, Všelibice, Český Dub, Světlá pod Ještědem, Rozstání, Janův Důl, Druzcov, Křižany a zpět do Zdislavy.

„Soutěž je vlastně soubor netradičních disciplín, které jsou přesto spojené s činnostmi, se kterými se hasiči často setkávají, když jezdí zasahovat,“ shrnula starostka Zdislavy Vladislava Rašínová.

V letošním roce byly připraveny disciplíny jako již tradiční řezání klády kaprovou pilou, přelanění, výměna kola u hasičského vozu, raft a další známé akce. Ale aby organizátoři soutěžící posádky překvapili, zapojují každoročně svou fantazii a vymýšlejí i nové zajímavé disciplíny, takže i letos byly na závodníky přichystané nové, či upravené úkoly. Letos například pochod podle buzoly, což některým účastníkům zamotalo hlavy.

Celý soutěžní úsek, který družstva objedou je dlouhý asi 50 km, a jeho ujetí trvá posádce asi 5 hodin, přičemž se neměří doba samotné jízdy, ale pouze čas plnění samotných disciplín. Soutěž prověřuje nejenom fyzickou zdatnost a vytrvalost, ale také manuální zručnost, týmovou spolupráci a důvěru.

Stejně jako v loňském roce byl přichystán bohatý doprovodný program. Návštěvníci akce viděli show v dřevorubeckém sportu, ve kterém se představí David Síla, Mistr Evropy v seriálu soutěží Eurojack pro rok 2012. K tanci i poslechu hrála karlovarská hudební skupina Liwid, která se do podvědomí posluchačů zapsala jako předkapela skupiny Divokej Bill. Zajímavostí je i to, že Liwid prodejem svého debutového alba se kapela rozhodla podpořit nadační fond Českého Rozhlasu Světluška, a to částkou 50 Kč z každého prodaného disku.  Závěr postarala rocková kapela z Toužimi – Mawson. Samozřejmě nechybělo skvělé občerstvení, včetně jeleního gulášku,  a  někteří zájemci se prolétli vrtulníkem Robinson.

CELKOVÉ VÝSLEDKY

DRUŽSTVO