Zemřela Vasilia Vorobčuková, účastnice bojů během druhé světové války

Mgr. Filip Trdla

tiskový mluvčí kraje a krajského úřadu

• 06. 03. 2019 00:00

Ve věku nedožitých 97 let dnes zemřela Vasilia Vorobčuková. Jako členka Svobodovy armády zažila boje během druhé světové války, kde působila jako radistka. Rodačka z obce Jasiňa v Zakarpatské Rusi obdržela loni v listopadu u příležitosti Dne válečných veteránů z rukou hejtmana Martina Půty Záslužnou medaili Integrovaného záchranného systému Libereckého kraje 1. stupně.

Stručný životopis:

• narodila se 7. května 1922 v obci Jasiňa na Podkarpatské Rusi v tehdejším Československu
  • 1940 – s manželem ilegálně přešla do Sovětského svazu
  • byla zatčena, vězněna tři roky ve Vorochtě, Poltavě a Charkově
  • 1940–1943 vězněna v kazašské Karagandě a Džambulu
  • 1943 propuštěna
  • Dne 9. srpna 1944 vstoupila v Kamenci Podolském do 1. československého armádního sboru
  • sloužila jako obsluha radioroty, 1. brigáda
  • zúčastnila se Karpatsko-dukelské operace a dalších osvobozovacích bojů na území Československa
  • po válce se usadila v Československu
  • pracovala jako prodavačka, v jídelně a v pivnici

Její životní příbeh si můžete přečíst zde: https://www.pametnaroda.cz/cs/vorobcukova-vasilia-20140729-0