Zdá se, že používáte prohlížeč, který nepodporuje dnešní standard pro zobrazování obsahu na webu. To může způsobit, že některé části webu nemusí fungovat správně. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, který současné standardy splňuje.

Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte web Libereckého kraje. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Přeskočit navigaci a přesunout k obsahu Přeskočit obsah stránky a přesunout k patičce

Lubušské vojvodství (Polská republika)

Společné projekty a významné akce

Polsko leží ve střední Evropě u Baltského moře, má 312 683 km². Pobřeží je dlouhé 491 km. Území rovinaté, pohoří pouze na jihu. Polsko bylo dlouho rozděleno mezi evropské absolutistické monarchie - Rusko, Prusko a Rakousko - poprvé v roce 1772. Jednotný stát obnoven až v roce 1918 zpočátku jako parlamentní republika, v roce 1935 parlamentní systém formálně zrušen. Dne 1. září 1939 začala napadením Polska 2. světová válka. V roce 1944 vyhlášena Polská lidová republika. Dělnické nepokoje zejména nezávislý odborový svaz Solidarita v 80. letech přispěly k pádu komunistického režimu. Nyní je Polsko republikou v čele s prezidentem, zákonodárnou moc vykonává dvoukomorový parlament složený ze Sejmu voleného na 4 roky a Senátu. Výkonnou mocí disponuje vláda.

Oficiální název: Polská republika (Rzeczpospolita Polska)

Rozloha: 312 683 km2

Počet obyvatel: 37,95 milionů (2020)

Hlavní město: Varšava

Úřední jazyk: polština

Vyznání: římskokatolické (95 %), uniatské (5 %)

Další města: Krakov, Katowice, Lublin, Lódž, Poznaň, Toruň, Gdaňsk

Členem EU: od roku 2004

Měna: polský zlotý

Nezaměstnanost: 5,4 % (03/2022)

Správní rozdělení: 16 vojvodství (wojewodztwa, jednotné číslo - wojewodztwo) - Dolnoslaskie, Kujawsko-Pomorskie, Lodzkie, Lubelskie, Lubuskie, Malopolskie, Mazowieckie, Opolskie, Podkarpackie, Podlaskie, Pomorskie, Slaskie, Swietokrzyskie, Warminsko-Mazurskie, Wielkopolskie, Zachodniopomorskie vojvodství a 3 města se zvláštním statutem na úrovni vojvodství

 

Lubušské vojvodství (Polská republika)

polsko znak

Název regionu: Lubušské vojvodství

Rozloha: 13 987,93 km²

Počet obyvatel: 1 010 177 (2020)

Hlavní město: Zielona Góra

Společná hranice: Německo, Zachodniopomorskie vojvodství, Wielkopolskie vojvodství, Dolnoslaskie vojvodství

Nezaměstnanost: 4,8 % (03.2022)

Rada kraje: 5 členů (včetně maršálka vojvodství)

Zastupitelstvo kraje: 33 členů

Mapa

Od prvního ledna 1999 bylo zrušeno 49 vojvodství, existujících od 1. 6. 1975. Nový velký správní celek Lubušské vojvodství zaujímá rozlohu dvou dosavadních vojvodství – zelenohorského a gorzówského. Nová vojvodství (podobná krajům v Česku) jsou rozdělena na okresy (powiaty), ty zase na obce (gminy), které obvykle tvoří několik vsí nebo jednotlivá města se svými čtvrtěmi. Lubušské vojvodství bylo rozčleněno na dvanáct okresů, včetně dvou městských (powiat grodzki), což jsou města s právy okresu, patří sem bývalá sídla malých vojvodství.

 

Oblasti působení:

V současné době je v regionu 46 registrovaných vinic a nachází se zde jediné „živé“ muzeum vína v Polsku, tj. Lubušské vinařské centrum v Zaboře. Okolí Cigacic, Górzyków, Milsko, Zaboru nebo Krosno Odrzańskie připomíná krajinu italského Toskánska. Vinařství v oblasti střední Odry má staletou tradici.

Je zde rozvinutý průmysl - kovovýroba, strojírenství, automobilový průmysl, potravinářství, nábytek, zpracování dřeva. Mezi rychle rostoucí průmyslová odvětví v regionu patří elektromobilita, IT a e-commerce. Zvláštní ekonomická zóna Kostrzyn-Słubice působí ve vojvodství a ve většině obcí existují zóny hospodářské činnosti. V regionu je 5 vědeckotechnických parků (kromě toho je ve výstavbě Space Technology Park).

Specifika:

Lubušské vojvodství se nachází v srdci Evropy, podél polsko-německé hranice, dokonale propojené s evropským dálničním systémem. Sousedí s následujícími vojvodstvími: ze severu - Západní Pomořansko, Velkopolsko a Dolní Slezsko. Má velmi dobře rozvinutou technickou infrastrukturu, např. silnice A2, A18, S3, železniční trasy, říční trasy a letiště.

Je nejvíce zalesněným regionem v Polsku – lesy pokrývají téměř polovinu rozlohy regionu (49,2 %). Lubušské vojvodství je často nazýváno zemí 500 jezer. Ve skutečnosti je jich ještě více, asi 600. Rozkládají se na ploše přes 13 000 hektarů. Největší v regionu je jezero Sławskie o rozloze 8,28 km². Velmi populární jsou také jezera: Łagowskie, Niesłysz nebo tzv. Lubuské Mazury na severu regionu, tj. jezera Lipie, Słowa a Osiek.

V Lubušském vojvodství jsou dva národní parky a více než 60 přírodních rezervací. Národní park "Warta Mouth" je mimořádně cennou ornitologickou oblastí o rozloze přes 8 000 ha, kde jsou přírodně unikátní mokřady, rozsáhlé louky a pastviny. „Muskau Arch“ je jediný světový geopark UNESCO v Polsku (2016) - zřízený k ochraně čelní morény, která je jedinou takovou strukturou viditelnou z vesmíru. V Lubušském vojvodství se nachází asi 250 objektů obytné architektury – hrady a zámky.

 

Geneze spolupráce:

Představitelé Lubušského vojvodství oslovili hejtmana s žádostí o spolupráci v srpnu 2017. 22. - 23. června 2018 se konaly Dny Lubušského vojvodství, během nichž podepsal hejtman kraje s maršálkem vojvodství dohodu o spolupráci.

 

Oficiální webové stránky regionu Lubušské vojvodství:

https://www.lubuskie.pl/

 • Zneni dohody PL 2 (.pdf)
  251 kB
  20. 03. 2024 18:16
 • Zneni dohody PL 1 (.pdf)
  300 kB
  20. 03. 2024 18:16
 • Zneni dohody CZ 2 (.pdf)
  232 kB
  20. 03. 2024 18:16
 • Zneni dohody CZ 1 (.pdf)
  282 kB
  20. 03. 2024 18:16
Přeskočit patičku a přesunout na konec stránky Zpět na začátek stránky