Koukněte se na Liberec a okolí z výšky. Přijďte na vyhlídku! Od pondělí 5. 5. je otevřena vyhlídka na střeše budovy krajského úřadu, a to každý pracovní den od 8:00 hodin. V pondělí a středu do 16:30, v úterý a čtvrtek do 15:30 a v pátek do 14:00.
Památka Libereckého kraje 2024
Liberecký kraj již zná nominované objekty do soutěže Památka roku 2024 Libereckého kraje
O titul Památka roku 2024 Libereckého kraje se letos uchází tři projekty, které se do vypsané soutěže přihlásily a představují tak výsledky příkladné obnovy kulturní památky. O vítězi rozhodne šestičlenná odborná komise a její výběr následně potvrdí Zastupitelstvo Libereckého kraje. Odměnou za vítězství bude skleněná pamětní plaketa s nápisem „Památka roku 2024 Libereckého kraje“ a finanční dar ve výši 100.000 Kč.
Vedle odborné hodnotící komise může svůj názor na obnovu kulturních památek na území Libereckého kraje vyjádřit i veřejnost a vybrat tak svého favorita. Hlasování proběhne na facebookovém profilu REGION LIBEREC v termínu od 15. do 31. května 2025.
Vlastník objektu, který vyhraje v hlasování veřejnosti, bude odměněn věcnou cenou a odměněni budou také tři vylosovaní hlasující.
Restaurování Svatých schodů a východní kaple kostela sv. Josefa v Krásné
Svaté schody v kostele sv. Josefa v Krásné na Jablonecku jsou jedněmi z deseti svého druhu v České republice. Jedná se o kopii původních mramorových schodů o 28 stupních, po kterých kráčel v Jeruzálémě Ježíš Kristus k Pilátu Pontskému. Originál byl během křížových výprav převezen do Evropy a dnes je uctíván v Bazilice sv. Jana v Lateráně v Římě. Dle tohoto vzoru byly pak zhotvovány kopie. Pod každým z osmadvaceti schodů v Krásné jsou uloženy ostatky svatých, ke každému schodu zdolávanému po kolenou se váže jedna modlitba. V letech 2015 až 2020 proběhlo v interiéru kaple kompletní restaurování výmaleb, ovšem mimo výmalby východní kaple se Svatými schody. Tyto prostory se své obnovy dočkaly až v loňském roce. Pískovcové schody byly po sejmutí nečistot ošetřeny, tmeleny a barevně sjednoceny, bylo provedeno doplnění chybějících částí umělým kamenem. Kovové kříže vsazené do schodů byly konzervovány na místě bez vyjímání z pozic. Restaurování výmaleb vycházelo z restaurátorského průzkumu roku 2015, kterým byla potvrzena bohatší malířská výzdoba později překrytá bílou a světlou monochromní výmalbou. Jedná se o znázornění vstupu do paláce Piláta Pontského v Jeruzalémě, kam si Ježíš opakovaně přicházel pro rozsudek smrti. Samotné Svaté schody pak symbolizují schodiště vedoucí k paláci. Kromě tohoto ústředního motivu bylo ve východní kapli odhaleno množství dekorů, které se podařilo rekonstruovat, ač byly dochovány pouze ve fragmentech. Součástí prací byla dále obnova dřevěných prvků na schodišti - madel a kuželkového zábradlí, nika mezi mramorovanými oblouky a iluzivní mramorování soklů v oblasti kaple i okolí schodů. Restaurátorský záměr obnovy východní kaple se Svatými schody vypracovala MgA. Magdalena Rafl Bursová s maximální snahou vrátit této části interiéru původní historický ráz.
Dokončení obnovy kaple sv. Alžběty v Harrachově
Kaple sv. Alžběty je součástí kulturní památky - Sklárny Harrachov. Před započetím obnovy byla v havarijním stavu z důvodu napadení trámů houbou a hnilobou, hrozilo zřícení stropu kaple. Její rekonstrukce byla zahájena v roce 2020 svépomocí z iniciativy místních občanů. Začalo se rozpadlým plotem z pískovce a kovanými výplněmi, následné roky se pokračovalo v rekonstrukci již za podpory dotačních titulů, kdy se řešil havarijní stav střechy s vikýři a zvonicí, proběhla renovace odpadající římsy, vstupních dveří a propadlé podlahy uvnitř kaple. Následně proběhlo zlacení kříže, vyhotovení korouhviček na vikýřích, renovovaly se poškozené vitráže a následně se osadily i ochrany vitráží. V neposlední řadě harrachovští skláři vyhotovili repliku poškozeného skleněného zvonu. V loňském roce proběhla poslední etapa obnovy zaměřená na restaurování oltáře z benátských zrcadel a dubových lavicí. Oltář svým provedením se zrcadly a skleněnými
doplňky představuje naprosto výjimečnou ukázku sakrálního liturgického předmětu. Je jedinečný nejen v rámci Libereckého kraje, ale i v celé zemi. Ojedinělý oltář je sestaven ze 186 zrcadlových dílů, které jsou vložené do zlacených rámečků usazených na dřevěné kostře. Malé dílky jsou ve tvaru trojlístků, trojúhelníků a čtyřlístků. Na desce spodní části oltáře je položené ploché sklo, které je rozděleno na tři tabule. Na ní stojí volně šest broušených svícnů z křišťálového skla. V roce 1997 byl na oltář ještě doplněn skleněný kříž s bíle natřeným dřevěným korpusem Krista. V rámci restaurátorských prací byl oltář celý rozebrán a očištěn. Vyrobeny byly také chybějící části a opraveny všechny části mechanické. Restaurátorům se při té příležitosti podařilo objevit podpis jeho tvůrce, a tak je po více než sto letech známo jeho jméno. S ohledem na finanční možnosti města Harrachova probíhala rekonstrukce a restaurování čtyři roky.
Obnova jižního křídla hospodářského dvora Státního zámku Zákupy
Barokní hospodářský dvůr je součástí národní kulturní památky Zámku Zákupy. Jedná se o komplex budov na čtvercovém půdorysu, kterou nechala koncem 17. století postavit Anna Marie Františka, vévodkyně Toskánská dle plánů architekta Giulia Broggia. V průběhu staletí zde byl umístěn pivovar, chlévy a konírna, jejíž prostory se právě nyní dočkaly obnovy. Vlivem složitého historického vývoje došlo bohužel k postupné devastaci celého objektu. Mechanicky poškozené byly klenby, kamenné prvky, krovy, střecha, okna, dveře i celý vnější plášť. V 70. letech minulého století pak přestal fungovat odvodňovací systém, což způsobilo významné poškození základů stavby vlivem vysoké hladiny podzemní vody a narušilo statiku.
Na jižním křídle se nejvíce podepsalo jeho nevhodné a nedůstojné užívání (garáže pro zemědělskou mechanizaci, sklad chemikálií) v 2. polovině minulého století. Výsledkem byl zcela havarijní stav.
V rámci komplexní rekonstrukce, která započala roku 2016 došlo ke statickému zajištění objektu a k jeho odvodnění, k obnově svislých i vodorovných konstrukcí, krovu, položení nového střešního pláště včetně komínových těles. V návaznosti byl obnoven vnější plášť včetně dveřních i okenních výplní a restaurovány související kamenické prvky (ostění oken a dveří, dekorativní portály). S cílem zpřístupnění objektu následovala obnova interiérů a napojení budovy na inženýrské sítě a vybudování zázemí pro návštěvníky (pokladny, sociální a technické zázemí), následovaly terénní úpravy přilehlých ploch. V prostorách bývalé konírny tak nyní vznikly dva zcela nové prohlídkové okruhy. Jedná se o expozici „Zapomenuté zámky“, připomínající zaniklé nebo nepřístupné objekty a expozici „Cestování / Doprava za Habsburků“)