Zdá se, že používáte prohlížeč, který nepodporuje dnešní standard pro zobrazování obsahu na webu. To může způsobit, že některé části webu nemusí fungovat správně. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, který současné standardy splňuje.

Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte web Libereckého kraje. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Přeskočit navigaci a přesunout k obsahu

Upozornění

Hlavní pokladna v 10. patře je od čtvrtka 4. 7. do pondělí 15. 7. včetně UZAVŘENA.  Správní poplatky v hotovosti bude výjimečně možné složit v kanceláři č. 1017 nebo 1018. Platby je možné posílat i elektronicky na bankovní účet Libereckého kraje. Pokladna bude pro klienty znovu k dispozici od úterý 16. 7. 2024. Od července se také změní přestávka v rámci pokladních hodin (nově 11:00–12:00), otevírací doba od 1. 7.: pondělí:   8:00–11:00 | 12:00–17:00 úterý: 8:00–11:00 | 12:00–14:00 středa: 8:00–11:00 | 12:00–17:00 čtvrtek: 8:00–11:00 | 12:00–14:00 pátek: 8:00–11:00 | 12:00–14:00

Přeskočit obsah stránky a přesunout k patičce

Transformace sociálních služeb Libereckého kraje

Co je transformace sociálních služeb?

Transformace sociálních služeb je proces zameřený na změnu sociálních služeb ústavního typu. Tento proces je orientován na poskytování podpory osobám se zdravotním postižením v komunitě, a to ve formě individuálního bydlení či skupinového bydlení v domácnostech běžného typu, jako jsou rodinné domy či byty. 

Cílem transformace je umožnit klientům zařízení sociálních služeb zapojených do procesu transformace opustit velké instituce ústavního typu a žít život takový, jaký je běžný pro jejich zdravé vrstevníky. S náležitou podporou jsou lidé s postižením schopni žít v běžných domácnostech, vykonávat  béžné denní činnosti, zvládat úkony péče o vlastní osobu a chodit do zaměstnání či chráněného denního programu. Není důvod, aby trávili svůj život v unifikované ústavní instituci.

V souvislosti s  procesem transformace jsou zmiňovány také pojmy deinstitucionalizace a humanizace. Deinstitucionalizace sociálních služeb je proces změny služeb ústavního typu (institucí) vedoucí k poskytování individuální podpory v přirozeném prostředí člověka. Humanizace sociálních služeb je pojem zahrnující změnu podmínek, prostředí a koncepce poskytování sociálních služeb vedoucí k naplnění potřeb a práv uživatelů sociálních služeb.

Kontaktní osobou je: Ing. Petra Foktovápetra.foktova@kraj-lbc.cz; tel.: 485 226 724

Aktuality 

Domov Raspenava je další organizací procházející transformací

31.3.2023 - Ve středu 29.3.2023 proběhlo slavnostní otevření nové budovy, díky které budou klienti bydelet ve čtyřčlenných až pětičlenných domácnostech. Na začátku dubna se do nových prostor přestěhuje 18 klientů. Součástí objektu je kromě čtyř domácností i jídelna s kuchyní, provozní zázemí, společenské prostory včetně sociálních dílen, a také zahrada.​

Magazín KRAJ se v letošním březnovém čísle věnuje transformaci sociálních služeb

2.3.2023 - Březnové číslo magazínu Libereckého kraje představuje deinstitucionalizaci sociálních služeb probíhajícíc v našich příspěvkových organizacích. Můžete si poslechnout rozhovor s ředitelkou Mgr. Vodrážkovou, jejíž příspěvková organizace APOSS Liberec právě procesem transformace prochází. Nebo se podívejte na krátké video z Domova Sluneční dvůr, který má již tento proces za sebou. 

Přeskočit patičku a přesunout na konec stránky Zpět na začátek stránky