Můžeme pracovat s cookies,
ať víme, jak to na našem webu žije?

Brazilský velvyslanec pátral v Ralsku po stopách předků

31. 08. 2015

Pátrat po stopách předků tisíců spoluobčanů přijel do Libereckého kraje brazilský velvyslanec George Monteiro Prata. V pátek 28. srpna navštívil několik míst Českolipska, kde hledal informace o předcích mnohých Brazilců, kteří odešli do největší země Jižní Ameriky převážně v 19. století. Velvyslance a jeho doprovod provázel po cestě i náměstek hejtmana Libereckého kraje Josef Jadrný. 

Velvyslanec George Monteiro Prata nejprve zamířil do Krajanského muzea vystěhovalectví do Brazílie, které stojí v Ralsku - Náhlově. Sešel se tam s jeho zakladatelem Petrem Polakovičem, který sám po historii lidí, kteří emigrovali do Brazílie, intenzivně pátrá. Setkání se zúčastnili i zástupci města Ralsko, starosta Miloš Tita a místostarosta Miroslav Tůma, ke kterým se připojil i starosta Mimoně František Kaiser. Příležitosti sejít se nad společným tématem s návštěvníky z Brazílie využili i zástupci českolipského archivu, Sdružení Lampa, PIC Náhlov a Vojenských lesů a statků.

„Pan velvyslanec poutavě hovořil o tématu, protože se sám aktivně zabývá hledáním informací o předcích, bádá spolu s dalšími v archivech a právě proto do Libereckého kraje přijel. Spousta lidí, kteří se tehdy přesunuli do Brazílie, totiž pocházelo ze severní části Čech a konkrétně z Českolipska,“ vysvětlil náměstek Josef Jadrný.

U příležitosti návštěvy velvyslanec vzpomněl i prezidenta Juscelina Kubitschka, jehož matka měla české předky. Prohlédl si informační stezku za náhlovským muzeem a kapličku. Návštěva pak pokračovala prohlídkou Kuřívod a velvyslanec se zastavil i v pyrotechnickém muzeu v Ralsku.

Daníčková Blanka
blanka.danickova@kraj-lbc.cz
Telefon: 485226302
Mobil: 732765215