Zdá se, že používáte prohlížeč, který nepodporuje dnešní standard pro zobrazování obsahu na webu. To může způsobit, že některé části webu nemusí fungovat správně. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, který současné standardy splňuje.

Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte web Libereckého kraje. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Přeskočit navigaci a přesunout k obsahu

Upozornění

Koukněte se na Liberec a okolí z výšky. Přijďte na vyhlídku! Od pondělí 5. 5. je otevřena vyhlídka na střeše budovy krajského úřadu, a to každý pracovní den od 8:00 hodin. V pondělí a středu do 16:30, v úterý a čtvrtek do 15:30 a v pátek do 14:00.

Dočasně je uzavřen hlavní vstup do budovy krajského úřadu. Ke vstupu slouží boční vchod C, kde se nachází i recepce.

Více informací
Přeskočit obsah stránky a přesunout k patičce

Citlivá rekonstrukce hájovny. Cenu Karla Hubáčka letos získalo Bezové údolí

Jan Mikulička

odborný zaměstnanec

  • 21. 05. 2025 20:00
  • Rozvoj

Sdílet článek

Devatenáct staveb a dva studentské projekty se letos přihlásily do architektonické Soutěže Karla Hubáčka – Stavba roku Libereckého kraje. Titul absolutního vítěze 21. ročníku získal projekt Bezové údolí v Kryštofově Údolí. Citlivá rekonstrukce bývalé hájovny v sobě propojuje obnovu původní architektury s jemnými moderními zásahy a důrazem na krajinný kontext. Vítězný projekt zároveň zvítězil i v kategorii Rekonstrukce.

„Porota měla letos opět nelehkou práci, a to nejen při posuzování staveb, ale i velmi inspirativních studentských projektů. Je vidět, že kvalitní architektura má v Libereckém kraji významné postavení. Vítězství Bezového údolí je důkazem, že i menší stavby mohou svou kvalitou a přístupem výrazně obohatit kulturní krajinu. Zdejší rekonstrukce je příkladem, jak lze spojit tradici, estetiku a udržitelnost v harmonický celek,“ uvedl hejtman Libereckého kraje Martin Půta.

„Při hodnocení jsme navštívili řadu kvalitních staveb, které potvrzují, že dobrá architektura se v Libereckém kraji trvale rozvíjí. Letošní ročník ukázal, že investoři i samosprávy stále častěji kladou důraz na kvalitu prostředí i společenský přínos staveb,“ sdělil Edvard Kožušník, statutární náměstek hejtmana pro resort hospodářského a strategického rozvoje.

V kategorii Novostavby uspěl projekt vodní elektrárny v Plavech, který kombinuje technické řešení s ohledem na krajinu. Mezi dalšími nominovanými byly i nové objekty pro bydlení a sociální služby, jako například Domov seniorů v Hrádku nad Nisou a Rodinný dům Dehtáry.

V kategorii Veřejný prostor a krajina zvítězilo architektonicky výjimečné a pietně citlivé řešení prostoru s názvem Poslední místo na hřbitově ve Vratislavicích nad Nisou, které vytvořilo důstojné zázemí pro poslední rozloučení.

Cenu hejtmana Libereckého kraje získala Příšovická náves – veřejný prostor, který zdařile kombinuje moderní funkčnost s vesnickým rázem. Cenu Ministerstva průmyslu a obchodu si odnáší Rekonstrukce interiérů Městského muzea v Železném Brodě, jež přinesla novou sklářskou expozici a přispěla k oživení historického objektu.

Ocenění poroty si odnesl projekt Užitkový vodovod a tůňky v městském parku Turnov, a to za nápadité řešení vodního prvku ve veřejném prostoru. Ve veřejném internetovém hlasování ocenili lidé tři projekty. Jsou jimi jídelna a domov mládeže Střední školy Jana Blahoslava v Hejnicích, rekonstrukce bývalé restaurace U Sparťana v Liberci a domov seniorů v Hrádku nad Nisou.

V juniorské sekci zvítězil u poroty projekt Revitalizace brownfieldu za libereckým nádražím od Vladimíra Vacíka z Fakulty umění a architektury Technické univerzity v Liberci. Cenu veřejnosti Junior si odnesl Multifunkční venkovní areál – revitalizace letního kina v Rumburku od Ondřeje Burdy. U příležitosti 21. ročníku byla poprvé udělena i Cena za Stavbu dvacetiletí, kterou získalo ikonické sídlo společnosti LASVIT na Palackého náměstí v Novém Boru. Projekt originálním způsobem kombinuje historické sklářské objekty s moderními architektonickými prvky a stal se symbolem oživení tradičního řemesla v regionu.

Vítězové opět získali originální skleněnou vodováhu, autorskou cenu navrženou studentem umělecké sklářské školy v Železném Brodě Romanem Marešem.

Organizátorem soutěže je Agentura regionálního rozvoje. Partnery soutěže jsou Liberecký kraj, Technická univerzita v Liberci, Česká komora autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě, Svaz podnikatelů ve stavebnictví, Český svaz stavebních inženýrů a města Liberec, Jablonec nad Nisou, Česká Lípa a Turnov.

 

Sdílet článek

Zpět
Přeskočit patičku a přesunout na konec stránky Zpět na začátek stránky