Hejtman v sobotu navštívil harrachovskou sklárnu a Westernový den v Semilech

Šírová Květa

• 27. 05. 2012 20:59
  • Zdravotnictví

Hejtman Libereckého kraje Stanislav Eichler (ČSSD) navštívil o víkendu Harrachov, kde Sklárna Novosad a syn slavila své třísetleté výročí od založení. Harrachovská sklárna je tak nejstarší funkční sklárnou na světě, kde se vyrábí sklo ručně. Poté sledoval klání kovbojů na Westernovém dni v Semilech.

„V rámci oslav se do Harrachova sjelo na šedesát sklářů z osmi předních skláren v České republice. Nejvíce mě zaujala práce harrachovského skláře Petera, který se bez předchozího vyučení, naučil sklářskému řemeslu vlastní pílí a snahou během deseti let. Byla radost sledovat, jak se pod jeho rukama rodí do detailu propracovaný skleněný ještěr,“ řekl hejtman, který v sobotu v doprovodu majitele sklárny Františka Novosada a jeho syna Petra sledoval při práci první čtyři party sklářských mistrů z celé ČR.

Během sobotních oslav se ve sklárně představila špička českého sklářství. V huti tak měli návštěvníci možnost sledovat exhibici výroby skla v podání sklářů z Karlových Varů, Lindavy, Nového Boru nebo Kamenického Šenova. Účastníci byly rozděleni do dvou skupin – dopolední a odpolední, takže absolutní řemeslné špičky v oboru skla byly k vidění po celý den. Pro děti byly připraveny skleněné řemeslné dílny. Celou akci doprovázela hudební produkce, střídavě na huti a na nádvoří sklárny. Samozřejmě nechybělo ani tradiční pivo František, které se vaří přímo v Harrachově a sklidilo již několik ocenění.

Díla vytvořená v rámci sobotní sklářské exhibice budou vystavena 21. července, v rámci Harrachovských pivních slavností v Muzeu skla. Více informací najdete na www.sklarnaharrachov.cz

K příležitosti výročí harrachovští skláři vyrobili také speciální „majstrštyk“ – sklenku se třemi uzly na nožce – za každých 100 let jeden! Vyrobit sklenici s uzly se i přes dvacetiletou praxi skláři učili asi tři měsíce. Je to technologicky velmi náročný proces.

Součástí oslav se stala i výjimečná výstava harrachovského skla, která byla zahájena 16. května v Uměleckoprůmyslovém muzeu v Praze. Trvat by měla minimálně do 16. září a byla k ní vydána také speciální publikace o harrachovské sklárně nazvaná „Z nového světa do celého světa“.

Harrachovská sklárna byla založena roku 1712 a prošla si barvitou historií. František Novosad ji odkoupil v roce 1993 v rámci privatizace Crystalexu a vzhledem k tomu, že i on je sklář, vybudoval ze sklárny úspěšný podnik, který ročně zpracuje přes 1 400 tun skla a navštíví jej přes 62 000 turistů. Kromě běžných sklenic se v harrachovské sklárně tvoří také světové unikáty, má dokonce dva zápisy v Guinessově knize rekordů – za obří půllitr a nejvyšší vinnou sklenku! Za návštěvu bezpochyby stojí i 100 let stará brusírna, kterou brusiči používají v nezměněné podobě s původním zařízením a stroji dodnes.

Westernový den v Semilech

V pořadí druhý Westernový den se v sobotu konal pod záštitou hejtmana LK Stanislava Eichlera a Radka Cikla, náměstka hejtmana pro resort školství, mládeže, tělovýchovy a sportu Libereckého kraje (oba ČSSD) na semilském Ostrově.

„Koně a western jsou srdeční záležitostí mnoha občanů našeho kraje. Jsem proto rád, že město Semily ve spolupráci s WRC Český ráj pořádalo již druhý ročník westernového dne. Osobně ježdění na koni neprovozuji, s koněm když, tak pouze chodím. Obdivoval jsem proto jezdce, kteří dokázali na koních předvést jezdecké umění po všech stránkách,“ řekl hejtman, který se akce na semilském Ostrově osobně účastnil.

Diváci byli svědky ukázek práce s koněm, lasování, westernové ježdění a mnoho dalšího. Nechyběly ani tematické hry a soutěže pro děti. O hudební program se postaral americký písničkář Jimmy Bozeman a jeho česká doprovodná kapela the Lazy Pigs. K večernímu táborákovému posezení hrály bluegrass a country kapely B. G. Korpus a Johny Walker Band.

K Westernovému dni patřil také speciální doprovodný program „Poděkování Věře Plívové – Šimkové“, který vznikl ve spolupráci kina Jitřenka a Muzea a Pojizerské galerie Semily. V muzeu byla odpoledne otevřena výstava Tvorba Věry Plívové-Šimkové vesele i vážně a v podvečer promítalo kino Jitřenka film Lišáci, Myšáci a Šibeničák a večer nestárnoucí film Páni, kluci..