Zdá se, že používáte prohlížeč, který nepodporuje dnešní standard pro zobrazování obsahu na webu. To může způsobit, že některé části webu nemusí fungovat správně. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, který současné standardy splňuje.

Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte web Libereckého kraje. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Přeskočit navigaci a přesunout k obsahu

Upozornění

Koukněte se na Liberec a okolí z výšky. Přijďte na vyhlídku! Od pondělí 5. 5. je otevřena vyhlídka na střeše budovy krajského úřadu, a to každý pracovní den od 8:00 hodin. V pondělí a středu do 16:30, v úterý a čtvrtek do 15:30 a v pátek do 14:00.

Dočasně je uzavřen hlavní vstup do budovy krajského úřadu. Ke vstupu slouží boční vchod C, kde se nachází i recepce.

Více informací
Přeskočit obsah stránky a přesunout k patičce

Kraj ožil lidovou architekturou. Víkend otevřených roubenek přilákal stovky návštěvníků

Jan Mikulička

odborný zaměstnanec

  • 28. 07. 2025 09:47
  • Cestovní ruch

Sdílet článek

Oslavám lidové architektury a tradičních řemesel patřil v Libereckém kraji víkend 19. a 20. července. Patnáct historických objektů po celém kraji otevřelo zdarma své dveře a nabídlo návrat  do doby, kdy se pečivo nekupovalo v obchodech, ale každá správná hospodyňka zadělávala na chleba v díži, pecny kynuly v ošatkách a po několika hodinách poctivé práce už voněly z rozpálené pece.

„Každoročně pořádáme, ve spolupráci s majiteli objektů, příkladů lidové architektury, tuto oblíbenou akci. Byla bych moc ráda, kdyby se přidali i další majitelé, protože poptávka ze strany návštěvníků je velká. Chápu ale, že se jedná o soukromé objekty a nikoho k tomu nemůžeme nutit. Nicméně chci vyzvat všechny majitele, kteří by o zapojení do Dnů lidové architektury uvažovali, aby se nám ozvali. Nemusí mít obavy, i na akci, kterou uspořádají, jsme schopni poskytnout příspěvek,“ uvedla Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu a cestovní ruch Libereckého kraje.

Kdo zavítal do rodného domu Antala Staška ve Stanovém, mohl i ochutnat, stejně jako v podstávkovém domě v Dolní Oldříši, kde se pro změnu pekly koláče. Na své si tu přišly nejen chuťové pohárky, ale i romantické duše při klavírním matiné lidových písní v zahradě.

Kolem roubenek v Jílovecké ulici v Semilech se linula omamná vůně bylinek, a to jak ze zdejší bylinkové zahrádky, tak i při přípravě pleťového olejíčku, voňavého pytlíčku nebo soli. Kdo popojel do Železného Brodu na Běliště, mohl obdivovat umění paličkování či se propadnout do světa her a vlny. Na sýpce v Lemberku se vše točilo kolem lnu, na své si tu přišly i děti při pohádce Naivního divadla a letní podvečer doplnila hudební vystoupení skupiny Dis is It a písničkářky z lužických hor Jany Vébrové.

Kdo by neměl dost lnu v sobotu na sýpce, mohl se za ním vypravit ještě i v neděli do Železnice. Ve zdejší roubence spravované místním muzeem jste se mohli o zpracování lnu dozvědět úplně všechno v rámci prohlídek, zkusit si vyrobit náramek z klokočí či plstěnou ozdobu. Kdo chtěl vědět, jak koncem 18. století bydleli skláři a jak pracovali, zavítali do Harrachova a navštívili památník Jiřího Harcuby, kde probíhali komentované prohlídky a workshop.

Beranův hostinec v Trávníčku či Boučkův statek na Malé Skále nabídly osvěžení v podobě oroseného půllitru a hudebních tónů. U Beranova hostince se do rytmu točily sukně folklórního souboru Horačky, na Malé Skále zpříjemnil návštěvníkům letní podvečer Šumný jazz.

Od Doleního mlýna v Bradlecké Lhotě se zatím do rytmu ozývalo v rámci komentovaných prohlídek klapání mlýnského kola. Díky nadšení majitele se už opět může otáčet a vidět jej v běhu je opravdový zážitek. Nezbývá než obdivovat um a vynalézavost dřívějších generací. Pan mlynář Jaroslav Fieger zatím seznamoval s postupem mletí na kamenném ručním mlecím složení, prosíval mouku dle hrubosti a když se dílo zadařilo, výsledkem byla upečená placka.

U objektu bývalé papírny v Hamru na Jezeře mohly děti díky divadelnímu představení zažít Měchuchelácké dobrodružství a návštěvníci z řad dospělých se v rámci komentovaných prohlídek zatím seznámili s tím, jaké je to dobrodružství, když se někdo rozhodne zachránit jedinečný objekt před demolicí a vdechne mu nový život.

Pokud někomu uprostřed prázdnin už náhodou chyběly školní lavice, přišel si určitě na své v Křižanech. Ve zdejší Staré škole se mohl v neděli odpoledne vydat po stopách J. A. Komenského a posadit se do někdejší třídy. Celým odpolednem provázel Ondřej Bauer a o doprovodný program se postarala písničkářka Máří, Nový Cirkus či skupina Neřež. Každý, kdo do některého z objektů zavítal, se mohl přesvědčit, že lidová architektura i přes svůj požehnaný věk stále čile žije.

Sdílet článek

Zpět
Přeskočit patičku a přesunout na konec stránky Zpět na začátek stránky