Ministerstvo pro místní rozvoj vypíše po povodňové programy

Šírová Květa

• 07. 06. 2013 15:44
  • Ekonomika

Ministerstvo pro místní rozvoj ČR má k dispozici programy pro obnovu obecního a krajského majetku a pro obnovu bydlení. Vyhlášení těchto programů musí být projednáno vládou a musí být schválen rozpočet pro jejich realizaci. Programy MMR jsou určeny pro obce a kraje. V současné době MMR připravuje Strategii obnovy území, kterou dle příslušného zákona předloží vládě ke schválení do 20 dnů po ukončení krizového stavu. Zároveň má ministerstvo vyčleněny finanční prostředky, které budou po souhlasu vlády ihned uvolňovány v rámci programu „Podpora bydlení při živelní pohromě“.

„Liberecký kraj bude jistě jedním z žadatelů, nyní čekáme na sečtení povodňových škod a následně budeme připravovat žádost do dotačních titulů. Nejvíce škod očekáváme na dopravní infrastruktuře. Nebude lehké v rozpočtu vyčlenit vlastní zdroje na spolufinancování škod ve výši 50%, ale situaci již nyní řešíme,“ říká Marek Pieter, ekonomický náměstek hejtmana LK.

Možnosti obnovy obecního a krajského majetku:

Program Obnova obecního a krajského majetku po živelních pohromách 2013

Cílem programu je státní podpora následné obnovy majetku poškozeného povodněmi v červnu 2013, který je ve vlastnictví obcí a krajů.

Dotace se poskytuje na základě žádosti podané na Ministerstvo pro místní rozvoj po vyhlášení výzvy k předkládání žádostí. Výzva k předkládání žádostí bude vydána ministrem pro místní rozvoj po schválení Strategie obnovy území vládou ČR, ve které budou současně vyčleněny finanční prostředky pro výše uvedený program.

Dotace jsou určeny především na obnovu komunikací, mostů, veřejného osvětlení, veřejných prostranství, budov, vodohospodářských staveb a dalších zařízení.

Příjemcem dotace může být pouze obec nebo kraj z postižených území. Podpora se poskytuje formou dotace až do výše 90% celkových uznatelných nákladů akce v případě obcí a až 50 % u krajů.

V žádosti musí být uvedeno, o jaký majetek se jedná, popsán rozsah poškození a předpokládané náklady na jeho obnovu. Jako povinnou přílohu žádosti je nutno dodat také fotodokumentaci poškozeného majetku, která průkazně dokumentuje rozsah uváděné škody.

Zásady programu a výzva k předkládání žádostí budou zveřejněny na webových stránkách ministerstva na adrese: www.mmr.cz

Možnosti podpory bydlení:

Program Podpora bydlení při živelní pohromě

MMR ČR společně se SFRB (Státním fondem rozvoje bydlení) nabízí škálu podpor v případě

potřeby zajištění dočasného náhradního ubytování, odstranění staveb bytového nebo rodinného domu, jeho části nebo zbytků stavby nebo stavební suti a poskytování příspěvku na opravu bytu.

Dotace mají několik forem. Jedná se o jednorázové příspěvky, limitované proplácení nákladů či zvýhodněné úvěry. Vzhledem k rozsahu možností najdete více detailů v přiložené tabulce povodne_podporabydleni.pdf.

V rámci programu Obnova obecního a krajského majetku postiženého živelní pohromou byly v minulých letech opraveny nebo nově postaveny zejména poškozené mosty, stovky kilometrů místních a krajských komunikací, chodníky a veřejná prostranství obcí, ale i koryta drobných vodních toků a vodní nádrže.

Za dobu realizace tohoto programu od roku 2006 bylo ze státního rozpočtu na tento účel vynaloženo celkem 8 606 mil. Kč, z toho v posledních 4 letech byly poskytnuty následující prostředky:

Rok     Celková výše dotace v mil Kč

2009    93

2010    2 284

2011    1 713

2012    669

V rámci programu Podpora bydlení bylo v minulých letech vyplaceno celkem 236,2 mil Kč. Prostředky byly použity především na obnovu vytopených domácností, demolice poničených domů a dále na výstavbu 88 obecních nájemních bytů pro občany, které přišli v důsledku povodní o bydlení.

Rok     Celková výše dotace v mil Kč

2009    120,4

2010    110,3

2011    18,3

Ministerstvo pro místní rozvoj ČR (MMR ČR) patří do systému ústředních orgánů státní správy České republiky v oblastech, vymezených příslušnými právními dokumenty. Objemem svých pravomocí, kompetencí a odpovědností za správu finančních prostředků hraje ve státní správě významnou roli. Ministerstvo bylo zřízeno s účinností od 1. listopadu 1996 a je ústředním orgánem státní správy ve věcech: regionální politiky, politiky bydlení, rozvoje domovního a bytového fondu, nájmu bytů a nebytových prostor, územního plánování, stavebního řádu, vyvlastnění, investiční politiky, cestovního ruchu, pohřebnictví. MMR také vykonává roli Národního orgánu pro koordinaci (NOK) pro čerpání finančních prostředků z fondů Evropské unie a také je řídícím orgánem několika operačních programů. Více na www.mmr.cz.