Zdá se, že používáte prohlížeč, který nepodporuje dnešní standard pro zobrazování obsahu na webu. To může způsobit, že některé části webu nemusí fungovat správně. Doporučujeme Vám prohlížeč aktualizovat nebo si stáhnout takový, který současné standardy splňuje.

Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte web Libereckého kraje. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Přeskočit navigaci a přesunout k obsahu Přeskočit obsah stránky a přesunout k patičce

Zemské ředitelství Sachsen, Svobodný stát Sasko (Spolková republika Německo)

Německo je středoevropský stát. Na severu sousedí s Dánskem, Severním a Baltským mořem, na východě s Polskem a Českem, na jihu s Rakouskem a Švýcarskem a na západě s Francií, Belgií, Lucemburskem a Nizozemskem. Německo je zakládajícím členem Evropské unie. Německo je federativní parlamentní zastupitelská demokratická republika. Je rozděleno na 16 spolkových zemí. Největší spolkovou zemí je Bavorsko.

Hlavní město: Berlín
Rozloha: 357 022,9 km² (61. na světě), z toho 2,18 % vodní plochy
Nejvyšší bod: Zugspitze, 2962 m
Počet obyvatel: 84 138 300 (2021)
Nezaměstnanost: 5,4 % (2021)

Jazyk: němčina
Náboženství: katolické, protestantské
Státní zřízení: federativní republika
Vznik: 23. května 1949

 

1. března 2012 vzniká z důvodu ekonomických úspor a odstranění duplicitních struktur sloučením samostatných zemských ředitelství Chemnitz, Dresden a Leipzig Zemské ředitelství Sachsen, které má sídlo v Chemnitz. Zemské ředitelství Sachsen je v organizaci správy Svobodného státu Sasko zprostředkovatelským úřadem mezi státními ministerstvy a komunální úrovní (zvláště landkreisy a měst bez krajské příslušnosti). Koordinuje a integruje různé odborné úkoly "pod jednu střechu" a zajišťuje zároveň vyváženost protichůdných zájmů a názorů. Zemské ředitelství Sachsen má prezidenta, každé ze služebních míst (Chemnitz, Dresden, Leipzig) má viceprezidenta. Prezident není politickým představitelem, ale jmenovaným úředníkem, který zastupuje zemské ředitelství navenek.

 

Název regionu: Svobodný stát Sasko

Rozloha: 18 416 km2
Počet obyvatel: 4 071 971 (2019)
Hlavní město: Dresden
Společná hranice: Svobodný stát Sasko: Polsko (Dolnoslezské vojvodství), Česká republika (Liberecký, Ústecký, Karlovarský kraj), Brandenburg, Sachsen Anhalt, Thüringen, Bayern

Míra nezaměstnanosti: 5,3 %
                               

 mapa

 
Oblasti působení:

Svobodný stát Sasko leží na východě Spolkové republiky Německo a je jednou ze 16 spolkových zemí. Je státem s velmi bohatou historií, proto se na jeho území nachází mnoho památek (cca 1000 hradů, zámků, paláců, zahrad a panských sídel ze všech epoch). Dnes je Sasko jako hospodářská oblast regionálně nerovnoměrně rozvinuté. Nejvýznamnějším odvětvím je průmysl (kolem Drážďan – mikroelektronika a elektrotechnika, Lipsko a okolí – sídlo médií a finančních služeb, Chemnitz a Zwickau– strojírenský a automobilový průmysl – nejvýznamnější průmyslové odvětví Saska). Problematické oblasti s podprůměrným ekonomickým potenciálem – oblast východního Saska a Krušných hor. Investice do klíčových technologií (mikroelektronika, biologický výzkum a technologie, technika informační, výrobní, energetická a lékařská). Sektor služeb (banky, pojišťovny, pohostinské živnosti). Struktura malých podniků. Zemědělství (pěstování ovoce, vinařství), chov zvířat (výroba mléka), kladen důraz na ekologické zemědělství.


Specifika:

  • v Sasku žije národnostní menšina Lužických Srbů, západoslovanský národ
  • počet landkreisů 10, počet městských okresů 3
  • nejvyšší bod Saska – Fichtelberg (Krušné hory) – 1 215 m
  • zemský sněm Svobodného státu Saska (zpravidla 120 poslanců) je volen občany na 5 let
  • vláda státu (ministerský předseda a ministři, případně státní tajemníci), ministerského předsedu volí zemský sněm, ministerský předseda povolává a odvolává státní ministry a státní tajemníky

 
Geneze spolupráce:

Po četných jednáních mezi tehdejšími představiteli Libereckého kraje a Svobodného státu Sasko není pro saskou stranu akceptovatelný návrh, kde by došlo k uzavření prohlášení mezi Svobodným státem Sasko a Libereckým krajem. Proto Liberecký kraj uzavřel Společné prohlášení se sousedním Vládním prezidiem Dresden (po reformě byl jeho název Zemské ředitelství Dresden - od 1. 8. 2008 do 1. 3. 2012). 1. března 2012 došlo k vytvoření výše zmíneného Zemského ředitelství Sachsen.

Ovšem nejedná se pouze o kontakty se Zemským ředitelstvím Dresden. Liberecký kraj udržuje vztahy spolupráce se sousedním Landkreisem Görlitz (bez uzavřené dohody) a některé akce se odehrávají na úrovní Spolkové republiky Německo.

 

Oficiální webové stránky Svobodného státu Sasko a Zemského ředitelství Sachsen:

www.sachsen.de 

www.ld-dresden.de


Znění dohody:

České znění dohody

Německé znění dohody

Přeskočit patičku a přesunout na konec stránky Zpět na začátek stránky